Periodontal hastalıkların tedavisinde kullanılan lokal kontrollü salım sistemlerinin incelenmesi
Investigation of local controlled release systems used for treatment of periodontal diseases
  1. Tez No: 192894
  2. Yazar: EMEL ÖYKÜ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KIRILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Periodontal hastalık dişeti ve diş destek dokularını etkileyen bir grup hastalıktır. Bakteriyel plakta bulunan bazı bakteriler bu hastalığa sebep olmaktadır. Periodontal hastalığın tedavisinde lokal salım yapan antimikrobiyal ajanlar sistemik uygulamanın dezavantajlarından dolayı son yıllarda önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı parçalanabilen değişik polimerlerden meloksikam içeren kontrollü salım sağlayan formülasyon geliştirerek in vitro/in vivo salımını incelemektir. Öncelikle hastalara Melox® tablet uygulanarak alınan örnekler HPLC ile lokal dozu bulabilmek için analiz edilmiştir. Aynı örneklerde PGE2 ve IL-1 ?? düzeyleri de ELISA testi ile incelenmiştir. Değişik polimerlerle meloksikam filmler hazırlanmıştır. Salım çalışmaları üç yöntem kullanılarak yapılmıştır. Seçilen filmler hastalara uygulanarak meloksikam salımları incelenmiştir. Çalışmanın sonunda kitosan (%3, düşük molekül ağırlıklı, 150 ? L %5 GA) ile hazırlanan film periodontal hastalıkların tedavisinde mekanik tedaviye ek olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The periodontal disease is a group of illnesses affecting the gums and dental support structures. They are caused by certain bacteria found in the bacterial plaque. Local delivery systems of antimicrobial agents for treatment of the periodontal diseases received considerable attention during the past decade due to the disadvantages of the systemic administration. The aim of the present study was to develop a degradable controlled-release device composed of different polymers containing meloxicam as the therapeutic agent and find a local dose for developing formulations to evaluate the in vitro/in vivo release profile of this device. Firstly patients took Melox® tablet then the samples were analyzed by HPLC in order to determine local dose. PGE2 and IL-1 ? levels were analyzed by ELISA at the same samples. Then films of different polymers containing meloxicam were prepared. The release studies were carried out by three methods. Selected films were administered to patients and the release of meloxicam was investigated. At the end of the studies, the film made from chitosan (3%, low molecular weight, 150 ? L 5% GA) was selected for the treatment of periodontal diseases as an adjunct to the mechanical periodontal treatment.