Yaygın Mesleki Eğitim Projesi kapsamındaki çıraklık eğitimi merkezleri yönetici ve öğretmenlerinin proje uygulamaları hakkındaki görüşleri
The Views about project implementations of manager and teachers in the apprenticeship education centers within the scope of Non-Formal vocational Education Project
  1. Tez No: 81622
  2. Yazar: BEHİCE ODAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Ülkemizde uygulanmakta olan çıraklık eğitimi sisteminin Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde iyileştirilmesine olan ihtiyaçla 1987 yılında T.C. Hükümeti ile Dünya Bankası arasında Yaygın Mesleki Eğitim Projesi İmzalanarak yürürlüğe girmiştir. Projede imalat sanayinin ihtiyacı olan iyi eğitilmiş işgücünü artırma ve geliştirme hedeflerine Yaygın Mesleki Eğitim programlarının kalitesinin artırılması, bu programların iş pazarı ihtiyaçlarına cevap vermesinin sağlanması, Halk Eğitimi Merkezi ve Çıraklık Eğitimi Merkezi (ÇEM) gibi kurumlardaki eğitim mekanlarının sayısının artırılması yoluyla ulaşılacağı öngörülmüştür. Araştırma Yaygın Mesleki Eğitim Projesi kapsamındaki Çıraklık Eğitimi Merkezlerindeki yönetici ve öğretmenlerin proje uygulamaları hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Merkezdeki 234 yönetici ve 604 öğretmenden elde edilen verilerin analizinde frekans.yüzde ve kaykare tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları proje kapsamına alınan meslek alanlarına gösterilen ilgi, proje hedefleri konusunda bilgilendirilme.eğitim programlarının geliştirilmesi, yardımcı teknik ders kitaplarının sağlanması, makina ve teçhizatın kullanımı, hizmetiçi eğitim programlarından yararlanma.girişimcilik kurslarının açılması konularında proje çıktılarının yeterince tatmin edici olmadığını göstermektedir. Yaygın Mesleki Eğitim Projesi (YMEP) ile Çıraklık Eğitimi Merkezlerinin iyileştirilmesi, işlevsel hale getirilmesine ilişkin mevcut sorunlar göz önünde bulundurularak doğru hedefler belirlendiği söylenebilir. Ancak proje uygulanmasında görülen aksaklıklar ve karşılaşılan güçlüklerin proje hedefleri doğrultusunda yeterince gelişme sağlanamamasına neden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the need of improving in a way to be able to respond to the needs of Turkey of apprenticeship education system which is being implemented in our country Non-formal Vocational Education Project has been signed between T.R. Government and World Bank and has been put into force in the year of 1987. In the project that by way of increasing the number of educational places in the institution like Public Education Center and Apprenticeship Education Center, by raising the quality of non-formal vocational education programmes, providing that these programmes will be able to respond to the needs of labour market it has been suggested to reach the goals of increasing and developping well-educated workpower which is the need of production industry. Research has been made with the aim of determining the views about project implementations of manager and teachers in the Apprenticeship Education Centers within the scope of Non-formal Vocational Education Project. In the analysis of data obtained from 234 managers and 604 teachers who are in the Centers, it has been benefited from the techniques of frequency, percentage and X2. Research findings show that project outputs are not satisfying enough about the subjects of the interest showed to the vocational fields taken in to the scope of the project, informing about project aims, developping educational programmes, providing helpful technical textbooks, using machine and equipment, making use of education within service programmes, opening enterprising courses. Taking into consideration the present problems related with the improving of Apprenticeship Educational Centers, making them functional by way of Non-formal Vocational Education Project; it may be said that correct goals have been determined. Hovever it may be said that the troubles observed in the implementation of the project and the difficulties faced are the reasons of not being able to provide enough development about the subject of the goals of the project.