Sanat ve teknoloji ilişkisi
The Relationship between art and technology
- Tez No: 81623
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
IX. ÖZET SANAT VE TEKNOLOJİ İLİŞKİSİ Bu, tezin temel amacı, sanatla teknoloji arasındaki ilişkinin insanın yaşantısı ndaki etkilerini ortaya çıkararak, bir uygarlık açınlayıcısı olan sanatı ve sanatsal bakış aşısını, yaşamsal değerlerin içine çekebilmektir. Sanat, yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi, teknoloji boyutunda da kendisini hissettirmelidir. Bu bağlamda başıboş teknolojiyi yakalamalı, etik değerleri de yanına alarak, teknolojiyi güzele.iyiye, doğruya ve yararlıya yöneltmelidir. Sanat, objeyi biçimlendirmenin ötesinde, bilinci biçimlendirme yoludur. İnsanlık, insancıllık, ekolojik zenginlik, gelecek ve sonsuz güzellik adına harekete geçip; rastgele yaşanan yaşamın bilincimizi oluşturmasına fırsat vermemeliyiz. Sanata gelecek adına büyük sorumluluklar yüklenmiştir. Sanat, teknoloji ve bilimle elbirliği yapıp, dünyamızı bütün varolanlar'ı ile birlikte, endüstri ötesi çağa taşımalıdır. Bu anlayışla bilincimizi yükseltip, yaşam felsefemizi yüceltmeliyiz. Böylece dünyamızı daha güzel ve yaşanır kılmalıyız. Bunun için de eğitim, üretim ve sanat stratejileri geliştirmeliyiz. 157
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN ART AND TECHNOLOGY The main aim of this thesis is to expose the effects on human life of the relationship between art and technology and to draw art and the artistic point of view, a developer of civilization, into the values of life. As in all areas of life, art should make itself felt in the area of technology. Yn this context art, together with the ethical values, should try to the good right and benefical. Art is more shaping consciousness than shaping objects. We must act in the name of humanity, benevolence, ecological wealth, the future and infinite beauty must not allow a casually lived life shape our consciousness. Art is assigned great responsibilities 'in the name of future'. In collaboration with science and technology, it carry our world beyond the industrial age. With this understanding we should highten our consciousness and refine our philosophy of life so that we can make our world a better and nicer place to live in. For this, proper strategies shoud be developed for the betterment of education, productivity and art. 158