Yaygın Mesleki Eğitim Projesi hakkında proje kapsamındaki halk eğitimi merkezi yönetici ve öğretmenlerinin görüşleri
The Views of administrators and teachers of public education centers related with Non-Formal Vocational Education Project within the scope of the project
- Tez No: 81621
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu araştırma, yaygın mesleki eğitim projesi hakkında proje kapsamındaki halk eğitimi merkezi yönetici ve öğretmenlerin proje uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemek üzere yapılmıştır. Yetişkinlere meslek kazandırmak ve mesleki gelişimlerini sağlamak amacıyla, T.C. Hükümeti ile Dünya Bankası arasında 1987 yılında imzalanarak yürürlüğe girmiş olan Yaygın Mesleki Eğitim Projesi 31 Aralık 1995 tarihinde sona ermiştir. Söz konusu proje ile ülkemizde mevcut olan Yaygın Eğitim Kurumlarına ihtiyaç duyulan alanlarda kısa ve uzun vadeli kurslar yoluyla nitelikli iş gücü arzına cevap verebilecek yapıya kavuşturulması, girişimciliğin geliştirilmesi, atıl durumda olan bireysel iş gücünün üretime geçirilmesi, aile ve ülke ekonomisine katkılar sağlayacak kurslar düzenlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı 159 halk eğitimi merkezi çeşitli alanlarda eğitim aracı makina ve teçhizatla donatımı sağlanmıştır. Araştırmada; proje kapsamındaki mesleki kursların açılması, eğitim programlarının ihtiyaca dönük olup olmadığı, proje gereği sağlanan makine ve donatımı eğitimde ve üretimde kullanılmasına ilişkin sorunlar ile hizmet içi eğitim programlarının yararlılığı, girişimciliğin geliştirilmesi konularında, projelendirilmiş halk eğitimi merkezi yönetici ve öğretmenlerin görüşlerinin bilinmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini yaygın mesleki eğitim projesi kapsamında bulunan 159 halk eğitimi merkezleri yönetici ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın konusu, yaygın mesleki eğitim projesi hakkında proje kapsamındaki halk eğitimi merkezi yönetici ve öğretmenleri görüşleri ile sınırlı tutulmuştur. Çalışma evrenine tamamen ulaşılmaya çalışılmıştır. 136 halk eğitimi merkezinden 302 yönetici ve 692 öğretmenin görüşleri alınmıştır. IIIAraştırma bulguları, Halk Eğitimi Merkezlerinde projede belirlenen hedeflere yeterince ulaşılmadığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, bundan sonra yapılacak uygulamalar ve alınacak önlemler bağlamında merkezlerin işlevlerine yerine getirebilmesine ve yatırımların daha rasyonel kullanılmasına katkıda bulunarak çalışmalara yön verecektir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been made to determine the views related with the implementations of the project of administrators and teachers of public education centers within the scope of the project about non-formal vocational education project. The Non-formal Vocational Education Project which has been signed and put into force in the year of 1987 between Turkish Republic Government and World Bank with the aim of earning profession to adults and providing their professional development has been concluded in the date of 31 December 1995. By the mentioned project it has been objected to reach a structure to be able to respond to qualified work power supply, developing enterprising, transition of individual workpower which is in an inactive state to production, arrangement of courses that will provide contributions to the economy of family and of the country by way of short and long terms in the fields needed in Non-formal Education Institutions that are present in our country. For this aim; it has been provided to equip with education tools, machines and equipment in various fields of 159 public education centers associated to the General Directorate of Apprenticeship and Non-formal Education. In the research, it has been objected to learn the views of administrators and teachers of the projected public education center about the subjects of openning vocational courses within the scope of the project, whether the education programmes are facing the need or not, the problems related with using in education and production of machine and equipment provided in accordance with the project and the usefulness of education programmes within service, developping of enterprising. vThe environment of the research has been formed by administrator and teachers of 159 public education centers within the scope of the non- formal vocational education project. The subject of the research has been limited by the views of administrator and teachers of public education center within the scope of the project about non-formal vocational education project. It has been tried to reach to the environment of study wholly. The views of 302 administrators and 692 teachers from 136 public education centers have been taken. The findings of the project have put forward that it hasn't been adequately reached in the Public Education Centers to the objectives. Therefore, by the implementations and measures to be taken from now on contribution to use more rationally of investments and fulfilling of the functions of centers will direct the studies. VI