Epidemiology of migraines in females, with an emphasis on dietary influence in Iraq
Irak'ta yaşayan kadınlarda migren epidemiyolojisi ve beslenme durumları ile ilişkisi
- Tez No: 816224
- Danışmanlar: DR. TUTOR MEMBERS OF BİLGE MERAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Migren, sıklıkla şiddetli bir baş ağrısına neden olan nörolojik bir durumdur. Baş ağrısı bölümler halinde gelir ve ara sıra mide bulantısı, kusma ve ışığa duyarlılık eşlik eder. Migrenler çeşitli koşullardan kaynaklanabilir ve üç ila dört saatten birkaç güne kadar sürebilir ve kadınlarda erkeklerden üç kat daha sık görülür. Çalışmalar, beslenme gibi yaşam tarzı değişkenlerinin migrenin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayabileceğine dair bazı kanıtlar bulmuştur. Bu araştırmanın amacı, Irak'ta migren atakları geçiren kadınların beslenme alışkanlıkları ile baş ağrıları arasındaki ilişkiyi vurgulayarak kadınlardaki migrenin epidemiyolojisini belirlemektir. Bu çalışma, kadınlara farklı çevrimiçi platformlar aracılığıyla gönderilen üç bölümlü bir çevrimiçi anket içermektedir. Irak, Süleymaniye'den yaşları 18 ila 35 arasında değişen 360 kadın katıldı. Anketin ana soruları, migren teşhisi için (IHS) kriterlerini temel alan sorularla kadın katılımcıların özelliklerine odaklandı. Migren tanı ölçütlerini karşılayanlara aura belirtileri ile ilgili birkaç soru soruldu. Migren Engellilik Değerlendirmesi (MIDAS) anketi, baş ağrısı tedavisi, baş ağrısı ile ilgili belirti ve semptomlar, baş ağrısını tetikleyenler, baş ağrısını hafifleten faktörler, uyku rutini, diyet tüketimi ve her faktörün migren üzerindeki etkisi ile ilgili sorularla birlikte kullanıldı. Migreni olan kadınların beslenme alışkanlıkları ve baş ağrıları ile ilişkisi, 4 ile 72 saat arasında süren baş ağrıları arasında (Fındık p-değeri= 0.000, Sıcak/Baharatlı yiyecekler p-değeri= 0.000, Domates) ile ilişkili olarak istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. p-değeri= 0,005, Muz p-değeri=0,01, Aspartam p-değeri=0,012, Kafein içeren içecekler p-değeri=0,000 ve Turunçgiller p-değeri=0,008) çünkü p-değerinin sonucu genel alfadan düşük çıktı 0,05. İyi beslenme alışkanlıklarını sürdürmek için sağlıklı beslenme ve doğru beslenme tarzı izlenmelidir. Ek diyet migren tetikleyicilerini bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekir. Son olarak, yüz yüze görüşmeler gibi veri toplamada yapılacak değişiklikler araştırma kalitesini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Migraine is a neurological condition that frequently results in a severe headache. The headache comes in episodes and is occasionally accompanied by nausea, vomiting, and sensitivity to light. Migraines can be caused by a variety of conditions and can last anywhere from three to four hours to several days, with females experiencing them three times more frequently than men. Studies have found some evidence that lifestyle variables, such as nutrition, may play an important role in the emergence of migraines. The purpose of this research is to determine the epidemiology of migraine among females with an emphasis on the relationship between headaches and the dietary habits of females who are enduring migraine attacks in Iraq. This study included a three-section online survey that was sent to the females via different online platforms. 360 females participated from Sulaymaniyah, Iraq, with ages ranging from 18 to 35. The survey's main questions focused on the characteristics of female respondents, with questions based on the (IHS) criteria for migraine diagnosis. A few questions about aura symptoms were asked to those who met the migraine diagnostic criteria. The Migraine Disability Assessment (MIDAS) questionnaire was also used, along with questions about headache treatment, headache-related signs and symptoms, headache triggers, headache relieving factors, sleep routine, dietary consumption, and the influence of each factor on migraine. The dietary habits of the females experiencing migraines and its relationship to their headache were found to be statistically significant between headaches lasting from 4 to 72 hours in relation to (Nuts p-value= 0.000, Hot/Spicy foods p-value= 0.000, Tomato p-value= 0.005, Banana p-value=0.01, Aspartame p-value=0.012, Beverages containing caffeine p-value=0.000 and Citrusy Fruits p-value=0.008) because the result of p-value was less than the common alpha 0.05. To maintain good eating habits, healthy eating and a proper nutrition style must be followed. Further investigation is also required to find additional dietary migraine triggers. Finally, modifications to data gathering, such as face-to-face interviews, may increase research quality.