İcra Hukukunda elektronik ortamda açık artırma yoluyla satış
Realisation by electronic auction in Debt Enforcement Law
- Tez No: 816223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ARSLANPINAR TAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teknolojinin ilerlemesi; sonuçlarını, yaşamımızın her alanında olduğu gibi hukuk alanında da doğurmaktadır. Günümüzde gelinen aşamada, bir yargılamanın tarafları, ekran karşısında mahkeme salonundaymışçasına savunma yapabilir; taraf vekilleri dosya kapsamına sistem üzerinden dilekçe sunabilir, dosyadaki evrakı inceleyebilir ve duruşmalara katılabilir duruma gelmiştir. Hukuk dünyamızda yaşanan bu gelişmelere dair icra hukuku alanında da yakın geçmişte yeni ve güncel düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemelere göre artık icra hukuku kapsamında paraya çevirme işlemleri sırasında yapılacak açık artırmalar, mezat salonlarına gitmeye gerek kalmaksızın elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. 30.11.2021 Tarih ve 31675 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 7343 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile getirilen bu yenilikle birlikte artırmaya katılmak isteyenler, elektronik ortamda satış portalı üzerinden bu katılımı gerçekleştirebilecek ve artırma konusu mal için pey ileri sürerek o malı satın alma imkânına sahip olacaklardır. İcra hukuku kapsamında, artırmaya ilişkin elektronik ortam üzerinden teklif vermeye dair daha önce getirilen düzenlemelerin bir sonraki adımı olan elektronik ortamda açık artırma suretiyle satış, artırma ve ihale öncesinde, sırasında ve sonrasında karşılaşılan birçok olumsuzluğu gidermeyi hedeflerken; icra hukuku kapsamında paraya çevirme usulünde de birçok değişikliği beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada, 7343 sayılı Yasa'nın İcra ve İflas Kanunumuzda yaptığı değişiklik ve eklemelerle birlikte yürürlüğe giren ve Kanunun 111/b maddesinde düzenlenen elektronik ortamda açık artırma suretiyle satış konusu ele alınarak, hukuk dünyamıza getirdikleriyle birlikte açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology, results in area of law as well as in every area of our lives. At the present stage, parties of a jurisdiction have become to be able to defend themselves in front of screens as if they were in a courtroom; representatives of the parties have become to be able to submit affidavits, checkover the documents and attend to hearings in a lawsuit through the system. Recently, some new and actual regulations are made in debt enforcement law, too, owing to these developments in area of law. According to these regulations, the auctions in context of debt enforcement law shall be made in the internet using an auction platform, without the need of presence on auction halls. Buyers, who want to participate in an auction will be able to do this through the electronic platform on the internet and have a chance to bid for the subject of auction with these new regulations made with the Law No. 7343 dated 30.11.2021 and published on Official Gazette No. 31675. Realisation by electronic auction, which is the next step of preview regulations on bidding online in context of debt enforcement law, has brought multiple changes on the method of realisation, while aiming to reduce many issues happening before, during and after auctions. In this study, the subject of realisation by electronic auction under Article 111/b in the Act of Debt Enforcement and Bankruptcy No. 2004, which came into effect with the changes and additions in Law No. 7343 will be examined.