Spor yöneticilerinin zihinsel dayanıklılık ve duygusal zeka düzeylerinin karar verme stillerine etkisi
The effect of sports managers' mental toughness and emotional intelligence levels on decision-making styles
- Tez No: 816232
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİROL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma spor yöneticilerinde zihinsel dayanıklılık ve duygusal zekâ düzeylerinin karar verme stillerine olan etkisinin belirlenmesi ve bazı demografik değişkenlerle olan ilişkilerinin ortaya koyulması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada likert tipi anket yönteminden yararlanarak veri toplanmıştır. Dört bölümden oluşan anket formunun ilk bölümünde demografik bilgi formu yer almaktadır. İkinci bölümde ise Sheard, Golby ve Van Wersch (2009) tarafından geliştirilen, Altıntaş ve Koruç (2016) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik güvenirlik çalışması yapılan Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği bulunuyorken, üçüncü bölümde 1998 yılında Schutte ve arkadaşları tarafından geliştirilen, 2017 yılında Tatar, Tok ve Saltukoğlu tarafından Türkçe uyarlaması, geçerliliği ve güvenirliliği yapılan Asıl Form Schutte Duygusal Zekâ Testi yer almaktadır. Son bölümde ise orijinali Mann ve arkadaşları (1998) tarafından geliştirilen ve Deniz (2004) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Melbourne Karar Verme Ölçeği yer almaktadır. Araştırmanın verileri Gençlik ve Spor Bakanlığı İl ve İlçe teşkilatlarında idari görevlerde yer alan personellerden gönüllü olan 219 katılımcıdan elde edilmiştir. Öncelikle yüz yüze görüşme ile veri toplanmış olmakla beraber, uzak mesafede bulunan il ve ilçelerden Google Formlar ve e-posta yolu ile veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkeni ile zihinsel dayanıklılık alt boyutları ve duygusal zekâ düzeyi; karar verme stilleri ile yaş değişkeni ve çalışma süresi değişkeni arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca zihinsel dayanıklılık duygusal zekâ ve karar verme stilleri ilişkili bulunurken, duygusal zekâ ile karar verme stilleri arasında da anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of mental toughness and emotional intelligence levels on decision-making styles in sports managers and to reveal their relations with some demographic variables. In the study, data were collected by using the likert type questionnaire method. In the first part of the questionnaire, which consists of four parts, there is a demographic information form. In the second part, the Mental Toughness Scale in Sports was developed by Sheard, Golby and Van Wersch (2009) it was adapted to Turkish by Altıntaş and Koruç (2016) and studied for validity and reliability. In the third part ,there is the Original Form Schutte Emotional Intelligence Test, which was adapted to Turkish and studied for validaty and reliable by Tatar, Tok and Saltukoğlu. In the last part, there is the Melbourne Decision Making Scale, which was originally developed by Mann and colleagues (1998), which were adapted into Turkish by Deniz (2004) and studied for validity and reliability. The data of the research were obtained from 219 volunteers from the personnel in the administrative positions in the Provincial and District Organizations of the Ministry of Youth and Sports. First of all, data were collected by face-to-face, and data were obtained from further cities and towns via Google Forms and e-mails. As a result of the research, genders variables relation with mental toughness sub-dimensions and emotional intelligence level; decision making styles relations with age and working time variables has Significant effects were found. In addition, it is found that, there were interactions between mental toughness, emotional intelligence and decision-making styles. Significant relationship found between emotional intelligence and decision-making styles.