Adneksiyal kitlelerin preoperatif malignite öngörüsünde kullanılan IOTA SR,SRRisk ve O-RADS Risk Skorlama Sistemlerinin Karşılaştırılması
Comparison of the Performance of IOTA Simple Rules, Simple Rules risk assessment, and O-RADS in differentiating between benign and malignant adnexal lesions
  1. Tez No: 816255
  2. Yazar: ECE CEYLAN ENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Adneksiyal kitlelerde preoperatif dönemde benign ve malign ayrımı yapabilmek için Ovaryen-Adneksiyal Raporlama ve Veri Sistemi (O-RADS) ve Uluslararası Ovaryen Tümörü Analizi(IOTA) grubu risk skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Hastanemizde adneksiyal kitle sebebiyle opere edilen ve patolojik tanıları konulan hastaların O-RADS ve IOTA SR ve SRRisk skorlarının değerlendirilmesi ve over kanseri tanısındaki etkinlikleriyle adneksiyal kitlelerin yönetimindeki yerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamız Haziran 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemizde adneksiyal kitle ön tanısı ile opere edilmiş hastalar ile yapılmıştır.Hastaların preoperatif ultrasonografi görüntülemeleri adneksiyal kitlelerin morfolojik tanımlamaları ve doppler ultrasonografi ile elde edilmiş vaskülarizasyon paternleri ele alınarak IOTA SR, Simple rules risk calculator ve O-RADS Skorları hesaplanarak , preoperatif malignite riski hesaplanacak ve cerrahi sonrası materyalin histopatolojik tanısı ile elde edilen patoloji raporu altın standart kabul edilerek IOTA SR, SRRisk ve O-RADS kriterlerinin preop ayırıcı tanısındaki etkinlikleri ; sensitivite , spesifite , pozitif prediktif değer, negatif prediktif değerleri hesaplanarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır. İstatistiksel verilerin analizinde SPSS versiyon 25.0 programından yararlanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 127 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 98 kişi (%77,17) benign, 29 kişi (%22,83) malign histopatolojik tanı almıştır. Gruplar arasında karşılaştırma yapılabilmesi için≥ 10% malignite riski sınır değer olarak kabul edilmiştir. IOTA SRR için cut-off ≥ 10% alındığında, %87,76 Sensitivite, %86,21 Spesifisite, %95,56 PPD ve %67,57 NPD elde edilmiştir. O-RADS kategori 2-3 Benign, 4-5 Malign alındığında, %89,66 Sensitivite, %78,57 Spesifisite, %55,32 PPD ve %96,25 NPD elde edilmiştir. Sonuç: Çalışmamıza göre IOTA SRRisk modelinin malignite risk değerlendirmesinde O-RADS risk sınıflandırma sistemiyle benzer sensitiviteye sahipken; spesifisite,PPD ve NPD'leri IOTA SRRisk modelinde anlamlı olarak yüksektir. Bu 3 model kıyaslandığında hem sayısal risk skoru belirtmesi, hem her seviyeden ultrasonografist tarafından uygulanabilirliği yani uzman ultrasonografist görüşü gerektirmemesi, hem de en yüksek tanısal doğruluk değerlerine sahip olması sebebiyle günlük pratikte adneksiyal kitlelerin preoperatif malignite öngörüsünde IOTA SRRisk modelinin kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: International Ovarian Tumor Analysis-Adnex Models (IOTA SR and SRRisk and Ovarian-Adnexal Reporting and Data System (O-RADS) have been developed for the diagnostic accuracy of adnexal masses in the preoperative period. This study aimed to evaluate O-RADS and IOTA Model scores of patients who had surgery for an adnexal mass and diagnosed in our hospital and interpret the roles of scores in management. Materials and Methods: Our study was carried out with patients who were operated on in our hospital between June 2022 and December 2022 with a preliminary diagnosis of adnexal mass. Preoperative ultrasonography imaging of the patients, morphological definitions of adnexal masses and vascularization patterns obtained by Doppler ultrasonography were evaluated by IOTA SR, Simple rules risk calculator and O-RADS Scores. , preoperative malignancy risk will be calculated and the pathology report obtained with the histopathological diagnosis of the post-surgical material is accepted as the gold standard, and the effectiveness of the IOTA SR, SRrisk and O-RADS criteria in the differential diagnosis of preop; Sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive values were calculated and compared with each other. SPSS version 25.0 program was used in the analysis of statistical data. Results: 127 patients were included in the study. Among the patients included in the study, 98 (77.17%) were diagnosed as benign and 29 (22.83%) were diagnosed as malignant. For comparison between groups, ≥ 10% malignancy risk was accepted as the cut-off value. When the cut-off ≥ 10% was taken for the IOTA SRR, 87.76% Sensitivity, 86.21% Specificity, 95.56% PPD and 67.57% NPD were obtained. When O-RADS category 2-3 Benign, 4-5 Malignant were taken, 89.66% Sensitivity, 78.57% Specificity, 55.32% PPD and 96.25% NPD were obtained. Conclusion: According to our study, while the IOTA SRRisk model has similar sensitivity to the O-RADS risk classification system in malignancy risk assessment; specificity, PPD and NPD are significantly higher in the IOTA SRrisk model. When these 3 models are compared, it can be recommended to use the IOTA SRrisk model in daily practice in the prediction of preoperative malignancy of adnexal masses due to its numerical risk score, its applicability by ultrasonographers of all levels, that is, it does not require the opinion of an expert ultrasonographer, and it has the highest diagnostic accuracy values.