Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlik kamplarında görev yapan kamp liderlerinin meslek alanlarına göre liderlik becerilerinin incelenmesi
Examination of the leadership skills of the camp leaders working at the Ministry of Youth and Sports youth camps according to their professional areas
- Tez No: 816260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR BEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Kamplarında görev yapan kamp liderlerinin meslek alanlarına göre liderlik becerileri incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak, Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, cinsiyet değişkenine göre liderlik, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, karar verme becerileri, problem çözme becerileri, sorumluluk puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı; mücadele isteği ve hedef koyma puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiş olup erkeklerin kadınlara kıyasla mücadele isteği ve hedef koyma puanı daha yüksek bulunmuştur. Yaş değişkenine bakıldığı zaman liderlik, mücadele isteği ve hedef koyma, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, sorumluluk puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı; karar verme becerileri, problem çözme becerileri puanları arasında ters yönde çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Eğitim durumuna göre liderlik, mücadele isteği ve hedef koyma, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, karar verme becerileri, problem çözme becerileri, sorumluluk puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir. Mesleklere göre mücadele isteği ve hedef koyma, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, sorumluluk alt boyutları arasında bir farklık olmadığı ancak karar verme becerileri, problem çözme becerileri puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Gençlik lideri olarak çalışan kişilerin diğer meslekte olan kişilere kıyasla karar verme becerileri, problem çözme becerileri daha düşük bulunmuştur. Meslekteki çalışma sürelerine göre liderlik, mücadele isteği ve hedef koyma, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, problem çözme becerileri, sorumluluk puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı; karar verme beceri puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Görev yapılan liderlik alanlarına göre liderlik, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, karar verme beceri, problem çözme becerileri, sorumluluk puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı; mücadele isteği ve hedef koyma puanları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Kamp liderliği yapma sürelerine göre liderlik, mücadele isteği ve hedef koyma, iletişim kurabilme, grup becerileri, güven duyma ve güvenilir olma, karar verme beceri, problem çözme becerileri, sorumluluk puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the leadership skills of the camp leaders working in the Youth Camps of the Ministry of Youth and Sports were examined according to their occupational fields. Youth Leadership Traits Scale and demographic information form prepared by the researcher were used as data collection tools. According to the data obtained, there was no significant difference between leadership, communication, group skills, trust and reliability, decision-making skills, problem-solving skills, and responsibility scores according to the gender variable; A significant difference was observed between the willingness to compete and the scores of setting goals, and the willingness to compete and goal setting scores of men were found to be higher than women. When we look at the age variable, there is no significant relationship between leadership, willingness to compete and goal setting, communication, group skills, trust and reliability, and responsibility scores; It has been determined that there is a very weak and significant inverse relationship between decision making skills and problem solving skills scores. It was observed that there was no significant difference between leadership, willingness to compete and goal setting, communication, group skills, trust and reliability, decision-making skills, problem solving skills, and responsibility scores according to education level. There was no difference between the sub-dimensions of willingness to compete and goal setting, communication, group skills, trust and reliability, responsibility, but a significant difference was observed between the scores of decision-making skills and problem-solving skills. People working as youth leaders have lower decision-making skills and problem-solving skills compared to people in other professions. According to the duration of work in the profession, there is no significant difference between leadership, willingness to compete and goal setting, communication, group skills, trust and reliability, problem solving skills, and responsibility scores; A significant difference was observed between the decision-making skill scores. There was no significant difference between leadership, communication, group skills, trust and reliability, decision-making skills, problem-solving skills, and responsibility scores according to the leadership areas; A significant difference was observed between the willingness to struggle and the scores of setting goals. It was observed that there was no significant difference between leadership, willingness to compete and goal setting, communication, group skills, trust and reliability, decision-making skills, problem-solving skills, and responsibility scores according to the duration of leading the camp.