Rene 65 süperalaşımının delik delme işleminde farklı parametrelerin taguchi yöntemiyle analizi
The analysis of different parameters of rene 65 superalloy in drilling operations with taguchi method
  1. Tez No: 816261
  2. Yazar: FURKAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada bir havacılık malzemesi olan Rene 65 süperalaşımına uygulanan delik delme işleminde kullanılan farklı matkap takımlarının tezgâhın çektiği yüke (mV), takım aşınmalarına ve yüzey pürüzlülüğüne etkileri incelenmiştir. Deneylerle belirlenen optimum parametrelerin çıktıları ne oranda etkilediği Taguchi yöntemiyle analiz edilmiştir. Deneylerde Ø 7,9 mm çapında üç farklı matkap takımı ve aynı soğutma sıvısı kullanılmıştır. İlk matkap klasik helisel matkap, ikincisi içten soğutmalı matkap ve sonuncusu TiAlN kaplamalı matkaptır. Bu üç farklı matkap türü, üç farklı tezgâh devri ve üç farklı ilerleme parametrelerinde Taguchi L9 deney matrisine göre çıkan sonuçlar sırasıyla tezgâhın çektiği mV cinsinden tork, takım aşınmaları ve yüzey pürüzlülüğü esas alınarak (S/N) Sinyal/Gürültü oranlarına göre analiz edilmiştir. Deney sonuçlarına göre; tezgâhın çektiği yük açısından içten soğutmalı matkap, 300 devir/dak ve 25,4 mm/dk ilerleme, takım aşınmasına göre TiAlN Kaplamalı Matkap, 500 devir/dak ve 50,8 mm/dk ve yüzey pürüzlülüğü esas alındığında, TiAlN Kaplamalı Matkap, 500 devir/dak ve 50,8 mm/dk parametrelerinin en iyi sonucu verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the effect of the application of drilling process to an aviation material Rene 65 super alloy to the workpower of the machine(mV), tool wears and surface roughness is investigated. Taguchi method is used to analyze the effect rate of the optimum parameters, which are set by the experiments, to the results. In the experiments, three different drills which are Ø7,9 mm diameter and the same cutting fluid is used. First drill is standard helix drill, second is the drill which has an internal cooling system and the last one is the TiAlN coated drill. These three different drill types, three different spindle speeds and three different feed rates of the tools is analyzed per the Signal/Noise(S/N) ratios in the view of the results of the machine work powers(mV), tool wears and surface roughnesses. According to the experiment results, per the work power of the machine(mV), the internal cooling drill, 300 revolution per minute of the spindle and 25,4 mm/min feed of the tool, per tool wear TiAlN coated drill, 500 revolution per minute of the spindle and 50,8 mm/min feed of the tool, per surface roughness TiAlN coated drill, 500 revolution per minute of the spindle and 50,8 mm/min feed of the tool are found as the optimum parameters.