Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik kamplarında görev alan kamp liderlerinin liderlik algılarının metaforik olarak belirlenmesi
Determining perception of camp leaders who work in youth camps which are organized by Ministry of Youth and Sports by using metaphors
  1. Tez No: 487160
  2. Yazar: BURAK KOCABEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamp liderlerinin liderliğe ilişkin algılarını metaforlar yoluyla tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı gençlik kamplarında görev yapan 70 kamp lideri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla kamp liderlerinin liderliğe ilişkin görüşlerini ortaya çıkartmak için“metafor formu”hazırlanmıştır. Bu formda kamp liderlerinden“Liderlik…gibidir; Çünkü…”cümlelerinde yer alan boşlukları doldurmaları istenmiştir. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Toplanan verilerin analiz aşamasında ise; içerik analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinin güvenirliği için katılımcılar arası güvenirlik kat sayısı hesaplanmış ve bu değer % 96 olarak bulunmuştur. Verilerin değerlendirilmesiyle, kamp liderlerinin toplam 70 metafor geliştirdikleri görülmüştür. Metaforlar yolu ile ortaya konan bu görüşler 7 ayrı başlıkta kategorilendirilmiştir. Kamp liderlerinin liderlikle ilgili en fazla“bütünleştirici olması açısından”kategorisinde görüş belirten metaforlar ürettikleri belirlenirken, bunu“yön verme açısından”,“aydınlatıcı olması açısından”,“örnek olma açısından”,“keşfedici olması açısından”,“kalıcı etkiler bırakması açısından”ve“sürdürülebilir olması açısından”kategorileri izlemiştir. Liderlik için canlı, cansız ve somut metaforlar kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kamp liderlerinin liderliğe ilişkin ürettikleri metaforların olumlu metaforlar oldukları ve liderliğe genel olarak olumlu bir açıdan baktıkları saptanmıştır. Ayrıca çalışma metaforların, kamp liderliği yapan bireylerin“liderlik”kavramıyla ilgili duygu ve fikirlerini ortaya çıkarmada etkili bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determining camp leaders' perception about leadership concept by the help of metaphors. The sample of the research consists of 70 youth leaders who are working in Ministry of Youth and Sports' youth camps. In the research, a metaphor form was prepared in order to collect data about determining camp leaders' perception about leadership concept. In the metaphor form, camp leaders were asked to complete“Leadership is like ...; Because ...”sentence. In the research, phenological pattern was used as a qualitative research approach. On the other hand, content analysis method was used for analyzing the data. In order to determine the reliability of data analysis of the research, reliability co-efficient among participants was calculated and this value is found as 96%. By the evaluation of the data, it was found that camp leaders produced 70 different metaphors. These metaphors are gathered in 7 different categories. In the research it was found that camp leaders expressed“in terms of being integrative”metaphors the most, respectively“in terms of being guide”,“in terms of being enlightening”,“in terms of being good example”,“in terms of being exploratory”,“in terms of making a lasting impact”and“in terms of being sustainable”metaphors. For the leadership concept, living, nonliving and tangible metaphors were used. As a result of the research, it was found that camp leaders used positive metaphors about leadership concept and camp leaders evaluated leadership concept from a positive perspective in general. Besides that, this study shows metaphors can be used as important tools in order to reveal feelings and thoughts about leadership concept of individuals who are working as camp leaders.