Wounded children: Uncovering childhood trauma in Khaled Hosseini's And the Mountains Echoed, Glenn Meade's The Last Witness, and Toni Morrison's God Help the Child
Örselenmiş çocuklar: Khaled Hosseini'nin Ve Dağlar Yankılandı, Glenn Meade'in Son Tanık ve Toni Morrison'un Tanrı Çocuğu Korusun adlı romanlarında çocukluk travmasını açığa çıkarmak
- Tez No: 816296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez temel olarak, çocukluk travmasının doğasını keşfetmeyi; aynı zamanda farklı yaş ve kültürlere sahip olan derinden yaralı çocukların yaşamları üzerindeki kalıcı etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla, travma teorisi ve psikanalizin merceğinden, analiz için üç roman seçilmiştir: Khaled Hosseini'nin Ve Dağlar Yankılandı (2013), Glenn Meade'in Son Tanık (2014) ve Toni Morrison'ın Tanrı Çocuğu Korusun (2015). Yetişkinlerin aksine, masum ve savunmasız çocukluklarına en büyük travmaları yaşatsalar bile, çocuklar onlara bakım verenler kişilere karşı koşulsuz sevgi, bağlılık ve itaate sahiptirler. Bu bağlamda bu çalışma, seçilen romanlardaki ağır travma geçirmiş çocukların acılarına odaklanmaktadır ve aynı zamanda bu çocuklar travmatik sahneleri deneyimledikleri ve/veya tanık oldukları anlarda koruyucularının yokluğundan veya zarar görmesinden çok daha fazla etkilenmektedir. Ayrıca seçilen romanların kahramanları, çocukluk travmasının birincil ve ikincil kurbanları olarak, yetişkinliklerinde istemsiz ve doğrusal olmayan şekilde tetiklenen travmatik anılarının hayaletleri tarafından rahatsız edilmektedir. Bu doğrultuda, bilinçaltındaki işkence dolu travmalar; bu çocukların tekrarlayan şekilde geriye dönüşler, kabuslar, hafıza bozukluğu ve sadece zihin değil beden tarafından da kaydedilen acı verici semptomlar aracılığıyla ıstırap çekmelerine neden olarak onları donmuş ve sessiz bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation fundamentally aims to explore the nature of childhood trauma, alongside its enduring impacts on the entire lives of the profoundly wounded children who are of different ages and cultures. Hence through the lens of trauma theory and psychoanalysis, three novels are selected for the analysis: Khaled Hosseini's And the Mountains Echoed (2013), Glenn Meade's The Last Witness (2014), and Toni Morrison's God Help the Child (2015). Children, unlike adults, possess unconditional affection, attachment, and obedience to their caregivers even if they are the ones who inflict the greatest traumas on their innocent and vulnerable childhood. In this regard, this study focuses on the sufferings of the severely traumatised children in the selected novels who are much more overwhelmed by the absence or damage of the protectors at the moment of experiencing and/or witnessing the traumatic scenes. The protagonists of the selected novels as the primary and secondary victims of childhood trauma are, furthermore, haunted by the ghosts of their traumatic memories which are involuntarily and nonlinearly triggered during their adulthood. Accordingly, their tormenting traumas in the unconscious leave these children frozen and speechless, causing them to suffer repetitively through flashbacks, nightmares, disturbance in the memory and painful symptoms registered not only by the mind but also by the body.