Sözde rastgele sayı üreteci tabanlı görüntü şifreleme
Pseudo random number generator based image encryption
  1. Tez No: 816295
  2. Yazar: ORKUN GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Xorshift üretecinden, XorShiftAnd adında yeni bir rastgele sayı üreteci tasarlanmıştır. XorShiftAnd akış şifreleme için tasarlanmış bir üreteçtir. Mantıksal AND operatörü ve tam değer fonksiyonu temel alınarak tasarlanan bu üretecin, literatürdeki diğer çalışmalardan ayrılan en önemli özelliği ise, anahtar uzunluğunun kontrol edilebilir olmasıdır. Bu yaklaşım simetrik şifrelemenin hız avantajına sahip iken, aynı zamanda anahtar uzunluğunun esnek yapısından dolayı güvenlidir. Geliştirilen rastgele sayı üreteciyle 64-bit, 192-bit, 256-bit ve 2048-bit uzunluğunda anahtarlar kullanılarak görüntüler şifrelenmiştir. Şifrelenmiş görüntüler ile orijinal görüntüler entropi, Pearson korelasyon katsayısı ve tepe sinyal gürültü oranı metrikleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Şifreleme işleminin güvenliğini test etmek için güvenlik atak testleri gerçekleştirilmiştir. İlave olarak LCG ve lojistik harita yöntemlerinden alınan sonuçlar ile mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new random number generator named XorShiftAnd inspired from Xorshift generator has been designed. XorShiftAnd is a generator designed for stream encryption. The most important feature of developed generator, which is designed based on logical AND operator and floor function, is that the key length can be controlled. So, the generator differs from other studies in literature. While this approach has the speed advantage of symmetric encryption, it is also secure due to flexible nature of key length. With the developed random number generator, images are encrypted using 64-bits, 192-bits, 256-bits and 2048-bits keys. Encrypted images and original images were compared using entropy, Pearson correlation coefficient and peak signal-to-noise ratio metrics. Security attack tests were carried out to test the performance of the encryption process. In addition, the results obtained from LCG and logistic mapping methods were compared.