Aristoteles'te kadının doğası ve konumu
The nature and position of women in Aristotle
  1. Tez No: 816298
  2. Yazar: ŞADİYE DİLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Antik Çağ genel olarak günümüze kadar pek çok düşünce akımını ve kültürü etkileyen bir dönem olarak ele alınmaktadır. Bu dönemde tek bir cinsin etrafında toplanılması gerektiği vurgulanmış ve kadın toplum içerisinde silik bir varlık ve erkeğin karşısında bir hayli geri kalmış bir canlı olarak nitelendirilmiştir. Kadın toplumun yapısını bozan ve toplumda olabilecek sıkıntıların sebebi olarak da görülmüştür. Erken yaşta evlendirilmesi gerektiğine inanılan kadın, toplum içerisinde baskılanması gereken bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Kadın sadece çocuk doğurma özelliği ile ele alınmış ve bir erkeğin çocuğunu taşıması bakımından taşıyıcı olarak nitelendirilmiştir. Düşünce açısından parlak dönemler kaydeden Antik Yunan kadın konusunda başarısız olmuştur denebilir. Kadın Antik Yunan döneminde adeta bir karanlık çağ yaşamıştır. Düşünce alanında çok etkin bir dönemde var olan Aristoteles kadın olgusunu sert bir tutum içerisinde ele almıştır. Platon ve bazı dönem felsefecilerinin kadınlar hakkındaki nispeten olumlu ve teşvik edici görüşlerine rağmen, Antik Çağ'daki kadın karşıtı görüşlerin çoğuna katılan Aristoteles, kadının her daim erkeğin bir adım arkasında durması gerektiğine ve hayatının her alanında bir erkek tarafından yönetilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Kadın erkeğin yeteneklerine ve zekâsına sahip olmadığı için aklını kullanabilecek kapasitesi yoktur. İnsanları kadın, erkek ve köle olarak ayıran Aristoteles'in hiyerarşisinde kadın erkekten sonra, köleden önce gelir. Köle olmayan erkek tüm olumlu insan özelliklerine sahip iken, kadın tam tersi olarak olumsuz özelliklerle itham edilmektedir. Aristoteles ve takipçileri olan düşünürlerin kadın üzerindeki olumsuz düşünceleri sebebiyle, kadın yüzyıllarca yaşamın her alanında erkeğin gerisinde kalmış ve aktif bir rol alamamıştır. Elbette ki, tarih içerisinde kadın ve erkek arasındaki toplumsal eşitsizlik normları değiştikçe Aristoteles'in kadınlar ve köleler hakkındaki görüşleri ciddi eleştirilere maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Antiquity is generally considered as a period that affects many currents of thought and culture until today. In this period, it was emphasized that people should gather around a single gender, and women were described as an obscure being in society and a rather backward creature in comparison to men. Women were also seen as the cause of the problems that disrupted the structure of the society and might occur in the society. The women, who should be married at an early age, were defined as an entity that should be suppressed in the society. The woman was considered only with her childbearing feature and was described as a carrier, as they“carried”children of men during their pregnancies. It can be said that the Ancient Greeks, who recorded brilliant periods in terms of thought, failed in the subject of women. Women lived through a dark age in the Ancient Greece. Aristotle, who lived in a very active period in the field of thought, dealt with the phenomenon of women with a very strict approach. Despite the many positive and encouraging views of Plato and some other philosophers about women, Aristotle, who joined most of the anti-women views in Antiquity, believed that women should always stand one step behind men and should be governed by a male leader in all aspects of their lives. Since a woman does not have the talents and intelligence of a man, she does not have the capacity to use her mind. In Aristotle's hierarchy, which divides people into men, women and slaves, women come after men and before slaves. While the non-slave man has all the positive human traits, the woman, on the contrary, is accused of negative traits. Due to the negative thoughts of Aristotle and his followers on women, women for centuries always lagged behind men in almost every aspect of life and could not take an active role.