Unipolar major depresyon hastalarında yaşam boyu intihar girişiminin bağlanma, ayrılma anksiyetesi ve kronotip ile ilişkisi
The relationship of lifetime suicide attempt with attachment, separation anxiety and chronotype in patients with unipolar major depressive disorder
- Tez No: 816310
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SEVİNÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Depresif kişilerde yaşam boyu intihar davranışı ilgi çeken bir konu olarak öne çıkmaktadır. Biz bu çalışmada depresif hastaların yaşam boyu intihar davranışı ile ayrılma anksiyetesi, bağlanma ve kronotipin ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmanın hipotezi; yaşam boyu intihar girişimi olan MDB hastalarında olmayanlara ve sağlıklı kontrollere göre; ayrılma anksiyetesi, patolojik bağlanma ve akşamcıl kronotip özellikleri daha fazladır ve yaşam boyu intihar girişimi sayısı ile akşamcıl kronotip özellikleri arasındaki ilişkiye ayrılma anksiyetesi ve bağlanma aracılık edebilir şeklindedir. Çalışmaya, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalardan 18-65 yaş arası, yaşam boyu intihar girişimi olan MDB tanılı 70 hasta ve yaşam boyu intihar girişimi olmayan MDB tanılı 70 hasta ve 70 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (SAA), Yakın İlişkide Yaşantılar Envanteri (YİYE), Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri (AABE), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi (YAAA), Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri 1 ve 2 (STAI) uygulanmıştır. Tip-1 hata düzeyi %5 alınmıştır. Yaşam boyu intihar girişimi olan ve olmayan MDB hastalarının sosyodemografik karşılaştırmasında; toplam eğitim süresi, çalışma durumu, yaşadığı yer ve ailede psikiyatrik hastalık öyküsü dışında anlamlı fark tespit edilememiştir. Klinik özelliklerin karşılaştırılmasında; depresyon başlangıç yaşı intihar girişimi olan grupta olmayan gruba göre daha erken yaştaydı (p=0.01).
Özet (Çeviri)
Life-long suicidal behavior in depressed people stands out as a subject of interest. In this study, we aimed to examine the relationship between lifelong suicidal behavior and separation anxiety, attachment and chronotype in depressed patients. The hypothesis of the study; MDD (Major Depressive Disorder) patients with lifelong suicide attempts compared to those without suicide attempt and healthy controls; Separation anxiety, pathological attachment and eveningness chronotype characteristics are higher and the relationship between lifetime number of suicide attempts and eveningness chronotype characteristics is found to be mediated by separation anxiety and attachment. In this study, 70 patients aged 18-65 years with a diagnosis of MDD with a lifetime suicide attempt and 70 patients with a diagnosis of MDD without a lifetime suicide attempt and 70 healthy volunteers who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of Aydın Adnan Menderes University were included. Sociodemographic Data Form, Beck Suicidal Ideation Scale, Beck Depression Inventory (BDI), Morningness Eveningness Questionnaire (MEQ), Close Relationship Experiences Inventory, Separation Anxiety Symptom Inventory, Adult Separation Anxiety Questionnaire, State and Trait Anxiety Inventory 1 and 2 . (STAI) were applied to all participants. Type-1 error level was taken 5%. In the sociodemographic comparison of MDD patients with and without a lifetime suicide attempt; There was no significant difference other than total education period, employment status, place of residence and family history of psychiatric illness. In comparison of clinical variables; the age of onset of depression was earlier in the group with suicide attempt than in the group without suicide attempt (p=0.01).