Miyomlu hastalarda ölüm reseptörü 4 (death reseptör-DR4) geni varyant analizi
Death Receptor 4 - DR4 Gene Variant Analysis in Patients with Leiomyomas
  1. Tez No: 816309
  2. Yazar: TOLGA HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN AKBABA, PROF. DR. TUBA EDGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Leiomyomlar üreme çağındaki kadınlarda rastlanan en sık benign tümörlerdir. Apoptozisin tümör patogenezindeki rolü iyi bilinmektedir. Apoptozun tetiklenmesi; ya hücre içi sinyal ileti yollarının (intrinsik yol) ya da ölüm reseptörlerinin (death receptor) uyarılması gibi hücre dışı etkenlerle (ekstrinsik yol) sağlanmaktadır. İster hücre dışı ister hücre içi etkenler tarafindan tetiklensin, apoptozda temel mekanizma, hücresel proteinleri aspartat rezidülerinden parçalayan proteazlar yani kaspaz|ar ile hücre yıkımının gerçekleştirilmesidir. Ekstrinsik apoptotik yolak da; ölüm reseptörlerinin(DR), TNF-α, cd95, TNF related apoptosis-inducing ligand (TRAIL) stimülasyonuyla, kaspaz kaskadının aktivasyonu gerçekleşir. Tezimizdeki amacımız leiomyom patogenezinde Death Receptor 4 (DR4) gen polimorfizmlerinin rolünü araştırmaktır Gereç ve Yöntem: Bu vaka kontrol çalışmamızda 25Aralık 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Kliniğine başvuran 76 miyom tanısı konmuş hasta ile kontrol grubu olarak 81 miyomu olmayan sağlıklı kadın çalışmaya dahil edildi. Katılımcılardan alınan kan örneklerini %2'lik Etilendimetiltetraasetik asit (EDTA) içeren, 5 ml'lik santrifüj tüplerine koyarak DNA izolasyonuna kadar –20oC'de sakladık ve daha sonra Spin Kolon yöntemi ile DNA'ları elde ettik. Gen varyantlarını tespit etmek amacıyla ilk olarak DR4 geni rs6557634 ve rs20576 polimorfik gen bölgeleri PCR yöntemi ile amplifiye edilmiştir. Ardından uygun koşullarda Thermal Cycler'da DR4 geni rs6557634 ve rs20576 polimorfik bölgeleri çoğaltılmıştır. Genotipleri, restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) ürünleri ile tanımladık.
Özet (Çeviri)
Objective: Leiomyomas are the most common benign tumors in women of reproductive age. The role of apoptosis in the tumor pathogenesis is well known .The triggering of apoptosis is provided by intracellular signaling pathways (intrinsic pathway) or extracellular factors that stimulates the death receptors (extrinsic pathway). Whether intrinsic or extrinsic pathways initiate the apoptosis, the main mechanism is the degradation of the cell by the caspases which are proteases that degredates cellular proteins from aspartate residues. In the Extrinsic pathway; stimulation of death receptors (DR) by TNF-α, cd95 and TNF related apoptosis-inducing ligand (TRAIL), results in activation of the caspase cascade. In our thesis, we aimed to investigate the role of death receptor 4 (DR4) in the pathogenesis of leiomyoma. Materials and Methods: In our case report study, 76 patients diagnosed with leiomyoma and 81 patients without leiomyoma as healthy control, who were admitted to the Gynecology Clinic of Muğla Training and Research Hospital between 25 December 2021 and 31 March 2022, were included. We put the blood samples taken from the participants in 5 ml centrifuge tubes containin 2% Ethylenedimethyltetraacetic acid (EDTA) and stored them at -20°C until DNA isolation,and then we obtained the DNAs by Spin Column method. To detect gene variants, we first amplify the polymorphic regions of rs20576 and rs6557634 polymorphisms of DR4 gene. Then, rs20576 and rs6557634 polymorphic regions of the DR4 gene were amplified in Thermal Cycler under appropriate conditions. We identified genotyopes by products of restriction fragment length polymophism (PCR-RFLP) In the analytical analyzes, p< 0,05 was accepted as the significance limit. SPSS 23.0 package program was used for statistical analysis.