Irak'ta aşılanmış (Pfızer, sınopharm) kişilerde, SARS-CoV-2 hastalarında ve kontrol grubunda ıl-8 gen ekspresyonunun karşılaştırılması
Comparison between il-8 gene expression in vaccinated (Pfizer, sinopharm) individuals, patients with SARS-CoV-2 and control group in Iraq
- Tez No: 816312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
SARS-CoV-2'ye karşı bir aşı geliştirmek için birkaç farklı strateji öne sürülmüştür. Bunlar, daha modern yöntemlere ek olarak inaktive edilmiş, canlı, zayıflatılmış ve protein/adjuvan yöntemlerini içermektedir. Bu çalışmayı yapmamızın ana nedeni, Sino-pharma aşısının ve enfeksiyon hastalığına, Pfizer ve AstraZeneca aşılarına, değiştirilmiş IL-8 gen ekspresyonuna ve anti-SARS-CoV-2'ye karşı kandaki antikor konsantrasyonlarının (IgM ve IgG) ne kadar etkili olduğunu belirlemektir. 35'er kişilik beş gruba ayrılan araştırmaya 175 birey katılmıştır. Birinci grubu Pfizer aşısı olanlar, ikinci grup Sino-pharm aşısı olanlar, AstraZeneca aşısı olanlar üçüncü grup, koronavirüs enfeksiyonuna yakalananlar dördüncü grup, sağlıklı olanlar ve enfekte olmayanlar veya aşı olmayanlar beşinci grubu oluşturmaktadır. Doğal olarak enfekte olmuş grup, en yüksek IL-8 genlerine sahiptir. Sino-pharma aşılı grup, her iki yaş kategorisinde de en önemli anti-covid-19 antikor (IgM) seviyelerine sahiptir. AstraZeneca 41-70 yaş aralığında en düşük seviyeye sahipken, sağlıklı kontrol grubu 20-40 yaş aralığında en düşük seviyede olmuştur. Ayrıca, Sino-pharma ile aşılanmış grup her iki yaş grubunda da en yüksek anti-covid-19 antikorlarına (IgG) sahipken, sağlıklı kontrol grubu en düşük seviyeye sahiptir. Bu sonuçlar, IL-8 gibi inflamatuar sitokinler için yüksek gen ekspresyon seviyelerinin doğuştan gelen enfeksiyona katkıda bulunmuş olabileceğini düşündürmektedir. Özellikle takviye dozundan sonra Sino-pharma aşısı, koronavirüslere dirençli hafıza hücreleri üretebilir ve COVID-19'a karşı yüksek düzeyde nötralize edici antikorlara (IgM ve IgG) neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Several different strategies have been proposed to develop a vaccine against SARS-CoV-2. These include inactivated, live, attenuated and protein/adjuvant methods in addition to more modern methods. The main reason we did this study was to determine how effective the Sino-pharma vaccine and blood concentrations of antibodies (IgM and IgG) are against infectious disease, Pfizer and AstraZeneca vaccines, altered IL-8 gene expression, and anti-SARS-CoV-2. 175 individuals participated in the study, which was divided into five groups of 35 people each. The first group is Pfizer vaccine, the second group is Sinopharm vaccine, the third group is AstraZeneca vaccine, the fourth group is coronavirus infection, and the fifth group is healthy and uninfected or not vaccinated. The naturally infected group has the highest IL-8 genes. Sino-pharma vaccine group has the most significant anti-covid-19 antibody (IgM) levels in both age categories. AstraZeneca had the lowest level in the age range of 41-70 years, while the healthy control group had the lowest level in the age group of 20-40 years. Also, the group vaccinated with Sino-pharma had the highest anti-covid-19 antibodies (IgG) in both age groups, while the healthy control group had the lowest. These results suggest that high gene expression levels for inflammatory cytokines such as IL-8 may have contributed to the congenital infection. Especially after booster dose, Sino-pharma vaccine can produce memory cells resistant to coronaviruses and cause high level of neutralizing antibodies (IgM and IgG) against COVID-19.