Uluslararası mühendislik öğrencileri için akademik Türkçe öğretim programı tasarısı
Academic Turkish language curriculum draft for international engineering students
  1. Tez No: 816321
  2. Yazar: NİSA BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye'de yükseköğrenim gören uluslararası öğrenci sayısının hızla artması, farklı akademik alanlarda öğrenim gören yabancı öğrencilerin akademik dil ihtiyaçlarına yönelik öğretim faaliyetlerine duyulan gereksinimi de beraberinde getirmiştir. Uluslararası mühendislik öğrencilerinin akademik dil ihtiyaçlarının ve akademik Türkçe öğretimi sürecine ilişkin ihtiyaçların tespiti doğrultusunda gerçek öğretim ihtiyaçlarına hitap eden bir akademik Türkçe öğretim programı tasarısı ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, %70 veya %100 Türkçe eğitim veren mühendislik bölümlerinde okuyan on yabancı mühendislik öğrencisi, mühendislik alanında dersler veren sekiz öğretim üyesi ve akademik Türkçe dersleri veren altı öğretim görevlisiyle görüşmeler yapılarak uluslararası mühendislik öğrencilerinin akademik dil ihtiyaçları ve akademik Türkçe öğretimi sürecine yönelik ihtiyaçlarla ilgili veriler elde edilmiştir. Verilerin analizi, betimsel analiz yaklaşımına uygun olarak gerçekleştirilmiş ve yapılan analiz neticesinde, uluslararası mühendislik öğrencilerinin akademik dil ihtiyaçlarının ve akademik Türkçe öğretimi sürecine ilişkin ihtiyaçların neler olduğu tespit edilmiştir. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni'nde (D-AOBM) tanımlanan B1, B2 ve C1 dil düzeylerine uygun olarak uluslararası mühendislik öğrencileri için akademik Türkçe öğretim programı tasarısı hazırlanmıştır. Belirlenen ihtiyaçlar ve hazırlanan öğretim programı tasarısı ile ilgili hususlar araştırmanın son bölümünde tartışılmış, değerlendirilmiş ve konuya ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the number of international students studying higher education in Turkey has brought along the need for teaching activities that address the academic language needs of foreign students studying in different academic fields. In line with the determination of the academic language needs of international engineering students and the needs related to the academic Turkish language teaching process, this study, which aims to put forward an academic Turkish language teaching curriculum design that addresses the real teaching needs, was conducted in a case study design, one of the qualitative research designs. Within the scope of the study, interviews were conducted with ten foreign engineering students studying in engineering departments that provide 70% or 100% Turkish education, eight lecturers teaching courses in the field of engineering, and six lecturers teaching academic Turkish courses to obtain data on the academic language needs of international engineering students and the needs for the academic Turkish language teaching process. The analysis of the data was carried out in accordance with the descriptive analysis approach and as a result of the analysis, the academic language needs of international engineering students and the needs related to the academic Turkish language teaching process were determined. In line with the identified needs, an academic Turkish language teaching curriculum design has been prepared for international engineering students in accordance with the B1, B2, and C1 language levels defined in the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). The issues related to the identified needs and the prepared curriculum design are discussed and evaluated in the last part of the study and recommendations are presented.