Ferit Edgü'nün düzyazılarının içerik açısından incelenmesi
Examination of Ferit Edgü's prose in terms of content
- Tez No: 816341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
“Ferit Edgü'nün Düzyazılarının İçerik Açısından İncelenmesi”adını alan bu çalışma, Ferit Edgü'nün, 1978-2021 yılları arasında yazdığı yirmi bir yapıtını, içerikleri bakımından inceleyen bir çalışmadır. Metinler, içeriğe yönelik yorumlama, açıklama ve tasnifleme yöntemleriyle ele alınarak sınıflandırılmıştır. Edgü, yazma eylemini yaşamına karşı bir direnç olarak geliştirmiştir. Bir resme bakmakla bir yazıyı okumak arasındaki farkı en aza indirgediği düzyazılarında Edgü, anımsama, eleştirme, değerlendirme amaçlarına yönelik yazdığı düzyazılarında, sözcüklerini edebî ve görsel olanaklardan yararlanarak belirlemektedir. Edgü'nün, yazınsal ve görsel alanların yaratıcılarına duyduğu yakınlık ve duygudaşlık, onun, düzyazılarında disiplinler arası çalışan bir yazar olarak konumlandırılmasını sağlamıştır. Sözcükleri bulamadığında imgelerin gücünü kullanan Edgü'nün düzyazıları, onun duyarlılığının ölçütüdür. Zira Edgü'nün bir metin kaleme alması için bir sanatçı, öykü, roman, imge, renk, biçim, ayrıksılık ve bir farkındalık yeterli olmuştur. Edgü, düzyazılarında, yazınsal somutlamayı ve yalın bir üslubu benimseyerek az sözle çok şey anlatmayı tercih etmektedir. Edgü'nün düzyazılarının karakteristik özellikleri ile ilgili çıkarımlarda bulunulan bu çalışmada Edgü üzerine yapılan değerlendirme, onun düzyazı yazarlığının belirleyici kimliğinin sanatlar arası düzlemde yazan ve çizen çok kültürlü bir zemine sahip olmasıdır. Edgü, birey olma aykırılığı ve yazınsal tutumuyla kendine has kalabilmiş bir yaratıcıdır. Yazı, Edgü'de düşsel bir eylemdir. Olayın gerçeğini, bir dil eylemiyle, imgeyle düşe çevirdiği metinlerinde yazınsal çizgisine, kendi tarz ve üslubuna bağlı kalmış, yazma edimini yaşama eylemine dönüştürmüş, düzyazıları söz konusu olunca sanatlar arası çalışan bir yazar kimliğine bürünmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which is named as“Examination of Ferit Edgü's Prose in Terms of Content”, is a study that examines twenty-one works of Ferit Edgü, written between 1978-2021, in terms of their content. The texts were classified by considering the interpretation, explanation and classification methods for the content. Edgü developed the act of writing as a resistance to his life. In his prose, where he minimizes the difference between looking at a picture and reading a text, Edgü determines his words by making use of literary and visual possibilities in his prose written for the purposes of remembering, criticizing and evaluating. Edgü's sympathy and sympathy for the creators of the literary and visual fields enabled him to be positioned as an interdisciplinary writer in his prose. Using the power of images when he cannot find the words, Edgü's prose is the criterion of his sensitivity. For Edgü to write a text, an artist, a story, a novel, an image, color, form, eccentricity and awareness were sufficient. In his prose, Edgü prefers to tell a lot with few words by adopting literary concretization and a plain style. In this study, in which inferences are made about the characteristic features of Edgü's prose, the evaluation made on Edgü is that the defining identity of his prose writing has a multicultural background, which writes and draws on an inter-artistic level. Edgü is a creator who has remained unique with his non-individualism and literary attitude. Writing is an imaginary act in Edgü. In his texts, which he translated the reality of the event into a dream with an act of language and image, he adhered to his literary line, his own style and style, transformed the act of writing into an act of living, and assumed the identity of a writer who works between arts when it comes to his prose.