Presupposition triggers: A linguistic analysis of the 2004-2020 U.S. presidential victory speeches
Önvarsayım tetikleyicileri: 2004-2020 arası ABD'de seçim kazanan başkanların zafer konuşmaları üzerine dilbilimsel bir çözümleme
- Tez No: 816340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇETİNTAŞ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dil; iletişim kurmak, deneyimlerimizi aktarmak, sorunları çözmek ve diğer ülkelerle kültürel alışveriş yapmak gibi birçok önemli konu için kullanılan bir araçtır. Günümüz dünyasında dille ikna edebilir, bilgilendirebilir, aldatabilir, rahatlatabilir, başkalarıyla müzakere edebilir ve imalarda bulunabiliriz. Dinleyici, sözcüğün anlamını ve ima edilen anlamı anlamak için konuşmacının niyetini aramalıdır. Ayrıca anlam olarak doğru yorumu elde etmek önvarsayım yapmaktır (Yule, 1996, s. 3). Önvarsayım, bir konuşmacının dinleyici tarafından hali hazırda bilindiğini varsaydığı bilgilerdir (Yule, 1996, s. 25). Önvarsayım tetikleyicilerinin politik bir söylem türü olan zafer konuşmalarındaki işlevlerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve söylemin oluşumuna yönelik etkisini araştırmak önemlidir. Bu çalışmanın ana amacı, Yule'nin (1996) önvarsayım tetikleyicileri sınıflandırmasını kullanarak 2004-2020 yılları arasında ABD'de seçimi kazanan başkanların zafer konuşmalarındaki önvarsayım tetikleyicilerini eleştirel söylem çözümlemesi bağlamında analiz etmek ve önvarsayım tetikleyicilerinin önvarsayımsal anlamları iletmedeki işlevlerini ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada başkanların zafer konuşmalarındaki önvarsayım tetikleyicilerini belirlemeye yönelik betimleyici nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 2004-2020 yılları arasında ABD'de seçimleri kazanan başkanların -George Bush (2004 seçimleri), Barack Obama (2008), Donald Trump (2016), and Joe Biden Jr. (2020)- zafer konuşmaları oluşturmaktadır. Veriler, The New York Times haber sitesinin ana sayfasından elde edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda, yazılı dokümanların incelenmesi ve yorumlanmasıyla ilgilendiği için içerik analizi kullanılmıştır. Zafer konuşmalarının görsel-işitsel materyal olmasından kaynaklı çeviri yazılar bağlamları göz önünde bulundurularak kontrol edilmiştir. Çeviri yazılar hazırlandıktan sonra, farklı türden önvarsayım tetikleyicileri aranarak veri çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Önvarsayım tetikleyicilerinin sıklığını netleştirmek için yüzdelik değerler verilmiştir. Araştırma sonucunda tüm zafer konuşmalarında çoğu önvarsayım tetikleyicisinin kullanıldığı bulgulandı ve varoluşsal önvarsayım tetikleyicilerinin zafer konuşmalarındaki en sık görülen tür olduğu tespit edildi. Bununla birlikte; siyasi söylemde, politikacıların önvarsayım tetikleyicilerini diğer kullanımların yanı sıra esas olarak ikna için kullandığı görülmektedir. Böylece siyasi söylemlerde, önvarsayım tetikleyicilerinin dilsel bir strateji olarak kullanıldığı bulgulanmıştır. Bu sayede politikacıların belirli ideolojik çerçevelerini dinleyiciye kabul ettirmeye çalıştığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is a tool used for numerous considerable aspects such as communicating, conveying our experiences, solving problems, and cultural exchanges with other countries. In the modern world, humankind can persuade, inform, deceive, comfort, negotiate with others, and convey implied meanings with language. The listener must look for the meaning of the word and the intention of the speaker to comprehend the implied meaning. In addition, to obtain the correct interpretation in terms of meaning is to make a presupposition (Yule, 1996, p. 3). Yule states that a presupposition is anything the speaker supposes to be true before making a statement (1996, p. 25). It is significant to examine the functions of presupposition triggers in presidential victory speeches, which is a type of political discourse, and to investigate their effect on the formation of discourse. The main purpose of this study, utilizing Yule's (1996) presupposition classification, is to analyze presupposition triggers in presidential victory speeches of the presidents-elect in the U.S. between 2004-2020 and to look over the functions of presupposition triggers in conveying presuppositional meanings. In this study, the descriptive qualitative research method was applied to determine the presupposition triggers in the presidential victory speeches. The sample of this research comprises the 2004-2020 U.S. presidential victory speeches -George Bush (2004 elections), Barack Obama (2008), Donald Trump (2016), and Joe Biden Jr. (2020)-. The data was obtained from the home page of The New York Times news site. This study also carried out content analysis which deals with the analysis and interpretation of written documents. Since the victory speeches are audio-visual material, transcriptions have been checked by considering their context. After the transcripts were prepared, the data were analyzed and interpreted by searching for different types of presupposition triggers. The data were given in the form of percentages to clarify the frequency of presupposition triggers and to make findings valid. It was concluded that most presupposition triggers were used in all presidential victory speeches, with existential presupposition triggers being the most common type. The fact remains that, politicians appear to use presupposition triggers primarily for persuasion, among other uses in political discourse. Additionally, it has been found that presupposition triggers are considered as a linguistic strategy by politicians to impose certain ideological frameworks on the audience.