Ferit Edgü'nün romanlarına psikanalitik ve sosyolojik bir yaklaşım
A psychological and sociological approach to Ferit Edgü's novels
  1. Tez No: 553167
  2. Yazar: EVREN UZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YİVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Edebiyat, psikoloji ve sosyoloji insanı konu alan ve birbirinden ayrı düşünülmeyecek bilim dallarıdır. Özellikle edebî metinlerdeki karakterlerin oluşturulmasında-çözümlenmesinde sosyoloji ve psikolojinin olanaklarından epeyce faydalanılır. Ferit Edgü, kendine has üslubuyla yaşadığı dönemin sosyal olaylarını bireyci bir anlayışla ele alan yazarlardandır. Bireyin içinde bulunduğu sosyo-kültürel yapı ile bilinç, bilinç dışı gibi süreçleri çözümlemeye çalışan bu iki disiplin, edebiyatın salt edebiyat olmadığını hatırlatan bir işlev üstlenmektedir. Romanlarında bireyi ve toplumu konu edinen Ferit Edgü, toplumsal sorunlara değinerek bu sorunların birey üzerinde bıraktığı izi anlatmaya çalışır. Bu kurmaca anlatılarda olaylar genellikle toplum ile birey arasında var olan sorunlar etrafında şekillenir. Edgü, böylece toplumun zihniyetinden hareket ederek bireyin çıkmazını eserlerinde daha belirgin işler. Bu yaratım süreci daha çok birey-toplum ilişkisini sorun alanı olarak görmüştür. Psikanalitik ve sosyolojik kuram yöntemleriyle desteklenen bu çalışma, iki disiplinin Ferit Edgü'nün romanlarına nasıl yansıdığını ortaya koyma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Literature, psychology and sociology are the science areas that are not separate from each other. Particularly, the possibilities of sociology and psychology are greatly benefited in the formation/analysis of the characters in the literary texts. Ferid Edgü is one of the authors, who handles the social events of his periods with an individualistic and genuine attitude. These two disciplines that tries to scrutinize the socio-cultural structure that the individual lives in and processes such as conscious, unconscious takes a role reminding that literature is not only literature. Ferit Edgü, who writes novels about individual and society, both mentions social problems and tries to tell these problems' trace on individual. In these fictional narratives, events generally takes place around the problems between society and individual. Hence, Edgü mentions the dilemma of individual explicitly by the beginning of society's mentality. This creation process sees the relationship between society-individual as a problematique. This study reinforced with the psychoanalytical and sociological theories, targets to reveal how these two disciplines reflect on Ferid Edgü's novels.