Tiyatro oyunculuğu eğitimi veren okullarda oyuncu yetiştirme sorunları
Problems in training of actors seen in theatre education schools
- Tez No: 81637
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Özet Sanat evrensel bir olgudur. Tiyatro Sanatı da bunun içindedir.Tiyatro oyuncusu dolayısıyla sanatçı yetiştirmek de ciddi ve sorumluluk isteyen bir iştir. Sanatsal gelişmişlik, sanatsal üretim, sezgi ve yaratıcılığın nitelikli ve yeterli olarak kullanılması da ancak başarılı ve titiz bir sanat eğitiminden sonra gerçekleşebilir. Sanat ve tiyatro eğitiminin niteliğini geliştirme çabasında, bu tip eğitimi veren okulların, eğitim politikalarının özel ve son derece önemli bir yeri vardır. Böylesine ciddi ve titiz çalışılması gereken bir konuda başarı olgusunun bilimsel çalışmalarla sağlanabileceği ve bu amaçla sanatsal araştırma, tiyatro bilgi görgü ve deneyimi olan sanatçılara ihtiyaç duyulacağı, bunun ise tiyatro eğitiminin başlıca görevleri arasında olduğu açıktır. Bu amaçla tiyatro oyunculuğu eğitimi veren okullar uygun oyunculuk eğitimi politikaları geliştirip uygulamaya çalışmaktadırlar. Oyunculuk ve sanatçı eğitimi politikası sanat ve tiyatro eğitimi politikalarının bir parçasıdır. Her türlü sanatsal gelişmenin temelinde, eski ve geçerliliğini hala koruyan bilgilerin tam anlamıyla hazmedilip net olarak kavranması, yeni bilgilerin üretilip amaca uygun olarak kullanılması vardır. Bunun gerçekleştirilmesi, sorgulayan, yaşama ve insana karşı duyarlı, araştırmacı sanatçı; yapılan araştırmalardan yararlanabilmek için gerekli finansman, örgüt,donatım, mevzuat kolaylıkları ile özgürce araştırma, tartışma ve sanatsal yaratım ortamının varlığını gerektirir. Özetle, akademik düzeyde sanat, tiyatro ve oyunculuk eğitimine ilişkin şu işlevlerin benimsenmesi gerektiği anlaşılmaktadır. 1. sanatsal araştırmalar yapmak, bunun yapılmasını desteklemek ve yaymak, 2.sanatçı adaylarına, bilimsel ve sanatsal, tutum ve davranışlar kazandırmak, 3. sanatçılık, sanat uzmanlığı, (sanatın tümünü ilgilendirebileceği gibi belirli bir branşı ya da branşları da kapsayabilir) için gerekli olacak, araştırma formasyonunu kazandırmak. Ancak, oyunculuk eğitimine ilişkin Türkiye'de varolan etkinliklerin ne oranda yeterli olduğu konusunda ayrıntılı bir durum saptamasına rastlanmamıştır. Oysa özellikle İngiltere'de tiyatro oyuncusu yetiştirme konusunda ve Amerika'da oyuncunun kendine yapması gereken içsel yolculukların eğitim politikasındaki önemi ve bunun bilimsel olarak açıklanması hususunda son derece doyurucu ve ayrıntlı uygulama örnekleri vardır.Tiyatro oyuncusu yetiştirmekle ilgili benzer çalışmaların Türkiye'de de yapılması gereği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Art is a universal concept. Art of Theatre is also included in this concept. It is a very serious matter that requires responsibility to train an actor, consequently an artist. It is possible to obtain an artistic maturity, artistic productivity and it is possible to use the intuition and creativity in a qualified and sufficient way only by the help of a successful and particular art training. Training policy of the schools, that provide such training, play a special and important role in developing the qualification of art and theatre training. In such a serious and particular matter, it is clear that success can be achieved by scientific studies and artists who have experience of artistic research, knowledge and manner will be needed. This is one of the main duties of theatre To pursue this goal, the schools that provide stage training try to develop and carry out convenient stage training policies. Acting and art training policy is a part art and theatre training policies. The main principals of every artistic development are to comprehend and digest the old but valid knowledge and to produce and carry out new ideas. This can be realised by the help of an artist who is sensitive towards life and man, who interrogates and searches. Also financing, organisation, equipping and an atmosphere of free discussion and creation to benefit from researches are needed. To sum up, it is clear that these functions about art, theatre and acting in an academic level should be adopted: 1. To make artistic researches, to support and spread the realisation of these researches,2. To make the candidates obtain scientific and artistic manners behaviours, 3. To make them obtain a formation of research that will be needed for being an artist and for art expertness -this may include whole art concept or a specific branches- Unfortunately, there is not a detailed determination that shows whether the activities done for artist training in Turkey are sufficient or not. But, especially in England and in U.S.A. there are many detailed and satisfying examples of practises about the importance and scientific explanation of the spiritual journey of the actors. As a conclusion, it is clear that similar studies about artist training should be done in Turkey too.