Nefs tezkiyesinde namazın rolü
Role of prayer (namaz) one one's own purification of personality
  1. Tez No: 81636
  2. Yazar: ABDÜLHAMİT TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
144 NEFS TEZKİYESİNDE NAMAZIN ROLÜ (Tezin Özeti) Tezimiz, insanın iç dünyâsında Kur'ân-ın ifadesiyle sürekli kötülüğü emreden nefsin, kötü vasıflarından arındırılıp güzel vasıflar kazanmasında namazın üstlendi ği rolü ele almıştır. Tez, bir giriş ve iki ana bölümden meydan gelmiştir. Giriş kısmında özet hâlin de, nefs tezkiyesi teriminin ifâde ettiği anlam ele alınmıştır. Birinci bölümde toplumun refahı ve gelişmesinde nefs tezkiyesinin rolü, nefs tezkiyesinin önemi ve kâmil insan konusuna açıklama getirilmiştir. İkinci bölümde ise, namazın nefs tezkiyesinde üstlendiği rol ele alınmıştır, bu konu işlenirken de, namazın farzları esas alınmıştır. Bu nedenle bu bölümde de na mazın dışındaki ve içindeki farzlar ayn birer bölüm halinde işlenmiştir. Bu bölümlerin her biri de namazın farlarını konu alan altışar başlıktan oluş maktadır. Her başlık kendi içinde iki kısımdır.Birinci kısımda o farzın kavram bil gisi, delilleri ve gerkli izahlar ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ayet, hadis ve tasarv- vuf kaynaklarında konuyla ilgili tespit ve izahlara geniş bir yer verilmiştir. Tabii bu iktibas daha ziyâde algılanan bilgilerin kendi üslubumuzla aktarılması şeklinde ol muş ve de konuyla ilgil ikendi kanâat ve değerlendirmelerimize gereğince yer veril miştir. İnsanın nefsi olumsuz nefs tezkiyesi teriminin ifade ettiğianlam el ealınmıştır. Toplumun refahı vegelişiminde nefs tezkiyesinin rolü, nefs tezkiyesinin Önemi, kâ mil insan konusuna açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
145 ROLE OF PRAYER (NAMAZ) ONE ONE'S OWN PURIFICATION OF PERSONALITY The Role taken up with Namaz in purification on foul qualifications from the soul (personality) hich orders continuously the evil, accordig to the words of Koran, within teh interior world of human beings, and its gaining good kqualifications has been studied in our Thesis. The thesis consists of ona introduction and two main parts. In the part of intro duction (as a summary), has been ndescribed what the term of purification of sould means. In the first Part, appro pirate axplanation has been brought to the importance and role of purification of sould (nefs tezkiyesi) in developing and esy circumstan ce presence of society and qualification of an adult person (kâmil insan). In the second Part, however, role undertaken by Namaz on purification of so uld has been dealt with. While working on this issue obligatory acts of Namaz have been taken as basis. In this connection in this Part obligatory acts within and witho- utk Namaz have been studied under a separate sections. Each one of these sections consists of six keach headings, each one them cove ring obligatory acts of Namaz. Each Heading has been divided in two internally. In the second chapter however, a broad determinations and explanations have been ma de in connection with the subject matter on sources of verse of the Koran (Ayet), re cord of sayings or action of the Prophet Muhammad, handed down by his compani ons, tradition (hadis) and Sufism (tasavvuf). Of course, this excerption has been per formed in the form of transferring such conceived iformation usually in our own styl,e and our own opinion ad evaluations pertaining to teh subject have been inc luded therein appropriately