Representation of psychological horror in Paula Hawkins's The Girl on the Train and Stephen King's Misery
Psikolojik korkunun temsil edilmesi Paula Hawkins'in Trendeki Kızı ve Stephen King'in Sefaleti
- Tez No: 816379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. Nazila HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlar, endişe ve duygusal istikrarsızlık olarak ortaya çıkan korkularının bir sonucu olarak zihinsel eziyet yaşarlar. Bu tez, insanlarda dehşetin varlığını, psikolojik tehdidin karakterler üzerindeki etkisini, ve İngiliz romancı Paula Hawkins'in Trendeki Kız (2015) ve Amerikalı romancı Stephen King'in Sefaleti (1987) tarafından seçilen romanlarda psikolojik korku unsurları bazı psikolojik bozuklukların. Tez, psikolojik dehşeti akıllarında insan terörünün aynı hikayesi olarak tanımlamaktadır. Kritik analiz, çalışmanın amaçlarını veya hedeflerini bularak ve analiz ederek yapılır. Çalışmada bir sonuca ek olarak üç bölüm bulunmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın tanımını, amacını, amacını ve yöntemini tartışır. Paula Hawkins'in Trendeki Kız ikinci bölümde analiz edilirken Stephen King'in Sefaleti üçüncü bölümde yorumlanıyor. Bu iki bölümün analizleri, psikopati, paranoya, şüphe, kendinden şüphe, pişmanlık veya utanç eksikliği ve yetersiz antisosyal davranış gibi psikolojik korkunun özelliklerini inceliyor. Çalışma, Rachel, Anna, Megan, Paul ve Annie'nin eylemleri ve üzücü olaylarla ilgili deneyimleriyle gösterilen psikolojik korku yaşadıkları sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
Humans experience mental torment as a result of their fears, which manifest as anxiety and emotional instability. This thesis aims to explore the existence of horror within human beings, the effect of psychological threatening on characters, and the elements of psychological horror in selected novels by the British novelist Paula Hawkins' The Girl on the Train (2015) and the American novelist Stephen King's Misery (1987) due to the presence of certain psychological disorders. The study presents psychological horror as a subgenre of horror fiction that occurs in society in general or for certain individuals, to analyze Rachel Watson's psychological horror in Paula Hawkins' The Girl on the Train, to analyze Paul Sheldon's psychological horror in Stephen King's Misery, and to show that Hawkins' and King's protagonists suffer from psychological horror that contains mental pressures like irrational fears, anxieties, and emotional instability. The thesis describes psychological horror as the same tale of human terror in their minds. The critical analysis is done by finding and analyzing the aims or objectives of the study. There are three chapters in the study, in addition to a conclusion. Chapter one discusses the definition, purpose, objective, and method of the study. Paula Hawkins' The Girl on the Train is analyzed in chapter two whereas Stephen King's Misery is interpreted in chapter three. These two chapters' analyses look into psychological horror's traits, including psychopathy, paranoia, suspicion, self-doubt, a lack of remorse or shame, and insufficient antisocial behavior. The study concludes that Rachel, Anna, Megan, Paul, and Annie experience psychological horror which is shown through their actions and their experiences with distressing events.