Türk dili ve edebiyatı büyük kitle dersinde çoklu ortam tasarım ilkelerinin öğrencilerin başarısına etkisi
The effect of multimedia design principles on students' achievement in Turkish language and literature large group course
- Tez No: 816404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bilgisayar ve internetin hızlı değişimi ile birlikte günümüz teknolojileri aktif olarak gelişmekte ve yön değiştirmektedir. Eğitim alanı bu teknolojiye yetişmekte zorlanmaktadır. Bir ülkede eğitimin gelişmişlik düzeyi o ülkenin gelişmişlik düzeyini göstermektedir. Bu amaçla eğitim teknolojilerinin verimli, etkili bir şekilde gelişmesini sağlamak adına deneysel tasarıma uygun bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada çoklu ortam tasarımları göz önüne alınarak hazırlanmış eğitim videolarına yer verilmiştir. Araştırmada başarıya etkisi araştırılan çoklu ortam ilkeleri; resim ilkesi, alt yazı ilkesi, dikkat çekme ilkesidir. Bu çoklu ortam ilkelerinin seçilme sebebi, eğitim materyali olarak kullanılan videolarda sıklıkla kullanımlarına rastlanılmış olmasıdır. Çalışmanın uygulanması için ders videosuna alternatif olarak kullanılabilecek video tasarımları hazırlanmıştır. Bu araştırma çoklu ortam tasarım ilkelerinin başarıya etkisi gözlemlemek üzere planlanmıştır. Böylece eğitime katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid change of computers and the internet, today's technologies are actively developing and changing direction. The field of education has difficulty in keeping up with this technology. The level of development of education in a country shows the level of development of that country. For this purpose, a research suitable for experimental design was conducted in order to ensure the efficient and effective development of educational technologies. In the research, educational videos prepared by considering multimedia designs were included. The multimedia principles whose effect on achievement was investigated in the research are the picture principle, the subtitle principle, and the principle of attracting attention. The reason for choosing these multimedia principles is that they are frequently used in the videos used as educational materials. For the implementation of the study, video designs that can be used as an alternative to the lecture video were prepared. This research is planned to observe the effect of multimedia design principles on achievement. Thus, it is thought to contribute to education.