Kutu oyunlarının 60-66 aylık çocukların görsel algı gelişimine etkisi
The effect of board games on the visual perception development of 60 - 66 months old children
  1. Tez No: 816412
  2. Yazar: HANDAN MELEK AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada; kutu oyunlarının 60 - 66 aylık çocukların görsel algı gelişimine olan etkisini; (yaş, cinsiyet, okula devam süresi, kardeş sayısı, evinde kutu oyunu olma durumu) belirlemek amaçlanmıştır. Planlanan çalışma grubunda 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz döneminde uygulanmak üzere yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma grubu, İstanbul ilinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel bir vakfın okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-66 aylık 19 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin 10'u deney grubuna, 9'u ise kontrol grubuna ayrılmıştır. Buna göre deney ve kontrol grubundaki çocukların uygulama öncesi Frostig Görsel Algı Ölçeği Ön test puanları arasında farklılaşma olup olmadığına bakılmış, hem deney hem de kontrol gruplarındaki öğrencilerin arasında anlamlı düzeyde bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Deney grubundaki öğrencilerin Ön test puanları ve son test puanları arasında fark puanlarının negatif sıralar (son ölçüm) lehine olması nedeniyle deney grubu ile oynanan oyunların öğrencilerin görsel algı puanlarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilerin ise Ön test puanları ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubundaki çocukların uygulama sonrası Frostig Görsel Algı Ölçeği son test puanları arasında bir fark olup olmadığına bakılmış. Frostig Görsel Algı Ölçeği; deney grubu öğrencilerinin son test puan ile kontrol grubunun aldığı puan arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Son test puan ortancaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymak için yapılan Mann-Whitney U testinin sonucuna göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür (U=12,p>.007). Sonuçlar incelendiğinde deney ve kontrol grubunda oynanan oyunların öğrencilerin son test puan ortancaları arasında anlamlı düzeyde farklılık yarattığı görülmüştür. Yapılan analizler doğrultusunda, kutu oyunlarının 60-66 aylık çocuklardaki görsel algı beceri düzeylerini arttırıp, arttırmadığı hakkında araştırmacıya bilgi verebilecek bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of board games on the visual perception development of 60 - 66 months old children. (age, gender, duration of school attendance, number of siblings, presence of board games at home) The quasi-experimental model is used in the planned study group to be implemented in the fall semester of the 2021-22 academic year. The study group consists of nineteen students, aged 60-66 months, attending a private foundation preschool education institution affiliated with the Ministry of National Education in the province of Istanbul. Ten students were assigned to the experimental group, whereas nine were to the control group. Accordingly, it was examined whether there was a difference between the Frostig Visual Perception Scale Pre-test scores of the children in the experimental and control groups before the application, and it was seen that there was no significant difference between the students in both the experimental and control groups. Since the difference scores between the pre-test scores and post-test scores of the students in the experimental group were in favour of negative ranks (final measurement), it was concluded that the games played with the experimental group increased the visual perception scores of the students. It was determined that there was a significant difference between the pre-test scores and post-test scores of the students in the control group in favour of the post-test. It was examined whether there was a difference between the post-test scores of the children in the experimental and control groups participating in the study. Frostig Visual Perception Scale; there was a significant difference between the post-test scores of the students in the experimental group and those in the control group. According to the results of the Mann-Whitney U test conducted to determine whether there was a significant difference between the post-test score medians, there was a statistically significant difference between the groups (U=12, p>.007). When the results were analysed, it was seen that the games played in the experimental and control groups created a significant difference between the post-test score medians of the students. In line with the analyses made, it shows that box games can be used as a tool that can provide information to the researcher about whether they increase the visual perception skill levels of 60-66 months old children.