Stem lider öğretmen mesleki gelişim programının öğretmenlerin ders planlama becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of stem leader teacher professionaldevelopment programme on teachers lesson planning skills
  1. Tez No: 816411
  2. Yazar: SİMGE TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
21.Yüzyılın içerisinde yaşayan bireyler olarak çağın gerekliliklerinin farkında olmak ve bu gereklilikler ile uyumlanarak yaşamak adeta elzem olmuştur. Çağın ihtiyaçlarına en çok ayak uydurması gereken alanlardan biri şüphesizdir ki eğitim olmuştur. 21.Yüzyıl becerilerinin bireylere kazandırılmasında son yıllarda ivmesi artan ve gün geçtikçe önem kazanmaya devam eden STEM eğitim yaklaşımı öne çıkmaktadır. Başarılı bir STEM uygulamasından bahsedildiğinde, STEM eğitimine hâkim ve kendi tasarımcı kimliğini geliştirmiş öğretmenler ile mümkün olacaktır. Bu araştırma ile öğretmenlerin katıldıkları STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim programının, onların STEM ders planı tasarlama becerilerine olan etkisi incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini 2021-2022 yılında STEM Lider Öğretmen Mesleki Gelişim programına katılmış 40 adet fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntemlerden nedensel karşılaştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri öğretmenlerin mesleki gelişim programı boyunca tasarladıkları ilk ve son ders planlarının birbirleri ile kıyaslanması sonucu elde edilmiştir. Veriler“Itslearning”adlı platformundan toplanmıştır. Verilerin analizinde STEM Ders Planı Rubriği'nden yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi aşamasında SPSS 25 adlı istatistik programından faydalanılmış ve bağımlı gruplarda 7 t-testi ile veriler analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde öğretmenlerin tasarlamış oldukları son ders planlarından elde edilen puan ortalamaları, ilk ders planlarından elde edilen ortalamalarından daha yüksek çıkmıştır. Bu araştırma sonucunda STEM Lider Öğretmen Mesleki gelişim programının öğretmenlerin ders planı tasarlama becerilerinin üzerinde olumlu bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Uygulayıcılar için eğitim materyallerinin çeşitlendirilmesi, mesleki gelişim eğitimlerine katılan öğretmenlerden sene içinde sınıf seviyelerinde yoğunlukları fazla olan öğretmenlere ek zaman tanınması, yüz yüze çalıştayların ve zümreler arası toplantıların artırılması gibi öneriler sunulmuştur. Araştırmacılar için ise veri toplama ve veri analiz yöntemlerinde çeşitliliğe gidilmesi doğrultusunda öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As individuals living in the 21st century, it has become almost essential to be aware of and live in harmony with the requirements of this age. One of the areas that should keep up with these needs is undoubtedly education. In providing individuals with 21st-century skills, the STEM education approach has gained momentum in recent years and continues to gain importance day by day. A successful STEM application relies on teachers who have a strong command of STEM education and have developed their own design identity. This study examines the effect of the STEM Lead Teacher Professional Development program on teachers STEM lesson plan design skills. The sample for this study consists of 40 science teachers who participated in the STEM Leader Teacher Professional Development program in 2021-2022. A causal comparison design using quantitative methods was employed in this study. The data were collected by comparing the first and last lesson plans designed by the teachers during the professional development program, which were obtained from the Itslearning platform. The data were analyzed using the STEM Lesson Plan Rubric. SPSS 25 statistical software was utilized for the data analysis, employing dependent groups t-test. The analysis of the findings revealed that the mean scores obtained from the teachers last lesson plans were higher than the mean scores obtained from their first lesson plans. As a result of this study, it was concluded that the STEM Leader Teacher Professional Development Program had a positive effect on teachers lesson plan design skills. For practitioners, recommendations include diversifying the training materials, providing additional time for teachers participating in the professional development training, and increasing the number of face-to-face workshops and inter-curricular meetings. For researchers, suggestions were made to diversify data collection and data analysis methods in future studies.