İş gücünün dijital yetkinlikleri: Sektörel yetkinlik talep analizi
Digital competencies of the labor: Sectoral competency demand analysis
- Tez No: 816425
- Danışmanlar: DR. MEHTAP BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İş gücünün dijital yetkinlikleri, çalışanların dijital teknolojileri anlama, kullanma ve bu teknolojilere uyum sağlama becerilerini ifade eder. İş gücündeki bireylerin bu yetilere sahip olması, iş sınırlarını, rekabet avantajını sağlar ve iş kontrolünü daha etkin bir şekilde yönetmeyi mümkün kılar. Günümüzde hızla dijitalleşen iş ortamında, bu yetkinlikler giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu araştırmada; dört farklı sektörün dijital beceri gereksinimleri ve taleplerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada veri toplama aracı olarak; otomotiv, tekstil, perakende ve finans sektörleri özelinde orta ve üst düzey yetkililer ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Derinlemesine görüşmelerde; görüşülen sektör yöneticilerinin iş gücünün dijital yetkinliklerine ilişkin 100 üzerinden verdikleri puanların ortalaması sırasıyla şu şekildedir: otomotiv sektöründe 87,5, tekstil sektöründe 85, perakende sektöründe 77,5 olurken, finans sektörü ortalaması ise 86,25 çıkmıştır. Farklı sektörlerde çalışmakta olan profesyonellerin görüşleri doğrultusunda iş gücünün dijital yetkinliklerine ilişkin olumlu ilerlemeler olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, tez çalışmasında elde edilen bulguların, Türkiye'de, işverenlerin hangi dijital yetkinliklere ihtiyaç duyduğunu belirlemek ve çalışanların bu becerileri geliştirmeleri için doğru eğitim ve kaynakları sağlamak için rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The digital competencies of the workforce refer to the abilities of employees to understand, use, and adapt to digital technologies. Having these skills among individuals in the workforce enables businesses to expand their boundaries, gain competitive advantages, and effectively manage their operations. In today's rapidly digitizing work environment, these competencies are becoming increasingly important. In this study, the aim was to analyze the digital skill requirements and demands of four different sectors. As a data collection tool, in-depth interviews were conducted with middle and senior level executives in the automotive, textile, retail, and finance sectors. In these interviews, the average scores given by the sector managers regarding the digital competencies of their workforce, on a scale of 100, were as follows: 87.5 in the automotive sector, 85 in the textile sector, 77.5 in the retail sector, and 86.25 in the finance sector. According to the opinions of professionals working in different sectors, positive progress was determined in terms of the digital skills of the workforce. As a result, it is believed that the findings of this thesis work will guide employers in Turkey to determine which digital competencies they require and provide the necessary guidance and resources for employees to develop these skills through appropriate training.