Kur'an'a transformatif yaklaşım (Masdar Farid Mas'udi örneği)
Transformative approach to Al-Qur'an (The thought of Masdar farid Mas'udi studies)
  1. Tez No: 81643
  2. Yazar: NUR ROFİAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nur, Rofiah, Kur'an'a Transformatif Yaklaşım (Masdar Farid Mas'udi Örneği), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet Paçacı, VII, 137 s. TEZ OZETI Masdar Farid Mas'udi 1954'te Orta Java'da doğan Endonezyalı bir düşünürdür. Kur'an'a“Transformatif Yaklaşım”olarak adlandırılan özel yorumu geliştirmiştir. Bu kavramın en önemli noktası ise Kur'an metinleri inme dönemindeki esas amacı olan evrensel iyilik prensiplerine göre değerlendirilmektir. Kur"an'ı transformatif olarak anlama Sahabe döneminden itibaren Hz. Ömer bin Hatap öncüsüyle yapılmıştır. Şimdiye kadar bu yaklaşımın meydan okuması müslümanlara Kur'an'ın hidayetlerinin metinlerinde değil, değer sisteminde olduğunu inandırmaktır. Değer sistemin abstrak olduğu için Kur'an'ın ve diğerlerinin evrensel iyilik prensipleri fark edilmemektedir. Nasılsa, bu yaklaşımın Kur'an'ı insamn en esas ihtiyacı olan iyiliğe getirmektedir. Bundan dolayı bu yaklaşıma göre biz sadece evrensel iyiliği yakladığımız zaman Kur'an hidayetlerini kazanırız. Masdar Farid Mas'udi Kur'an ayetlerini ikiye ayırmaktadır. Bunlar evrensel iyilikleri içeren Muhkam Ayetleri ve bu prensipleri gerçekleştirme metodlannı içeren Muteşabih Ayetleridir ve Muteşabih ayetleri Muhkem ayetlerinin altında koyulmalıdır. Böyleyce o, çağımız Müslümanlar için yeni ve işlevsel bir Kur'an yorum getirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Nur, Rofiah, Kur'an'a Transformatif Yaklaşım (Masdar Farid Mas'udi Örneği), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet Paçacı, VII, 137 s. SUMMARY Masdar Farid Mas'udi is an Indonesian thinker borned in Central Java in 1954. He has a specific approach to Koran named by“Transformative Approach”. The most important point of this approach is that Koranic texts must be judged in accordance to its universal goodness principles which actually the main purpose of Koran during its formation process. Understanding Koran transformatically has been done since Sahabe period which Umar bin Hatab was a pioneer. The challenge of this approach, up till now, is how to convince Moslems that the actual Koranic directions are on its value system rather than on its texts. Therefore since a value system is an abstract entity, then it become difficult to differentiate the Koranic universal goodness principles from others. This approach brings Koran to the human basic need, the goodness. Then, according to this approach, we live under the Koranic directions as long as we commit to universal goodness. Masdar Farid Mas'udi separates the Koranic verses into two kinds; the verses containing the universal goodness principles called Muhkam Verses and the verses containing the methods to actualize those principles called Muteşabih Verses. And he suggests that the Muteşabih verses must be placed under the Muhkam verses. He, therefore, attemps to bring a new and functional interpretation of the Koran for the contemporary Moslems.