Bankacılık sektöründe yaşanan dijital gelişmelerin katılım bankacılığı çalışanları üzerindeki etkileri: Finansal bir bakış
The effects of digital developments in the banking sector on employees of participation banking: A financial perspective
  1. Tez No: 816449
  2. Yazar: ŞADİ GÖKHAN ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, dijital gelişmelerin katılım bankacılığı çalışanları üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu kapsamda teknoloji kabul modeli, algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan verimlilik, ekonomik kaygı ve çalışanların tutumları konuları ele alınmıştır. Bu amaçla, dijitalleşme, bankacılık ve teknoloji kabul modeli gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, katılım bankacılığının tarihsel gelişimi, dijitalleşme, bankacılık sektöründe dijital dönüşüm ve çalışanların dijital dönüşüme tutumları konuları da ele alınmıştır. Tezde anket ile veri toplanmış ve çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Bu tezin literatüre katkı sağlamanın yanı sıra katılım bankacılığı yöneticilerine yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to examine how digital advancements have impacted employees in the participation banking sector. The study discusses several factors including the technology acceptance model, perceived usefulness, perceived ease of use, perceived productivity, economic anxiety, and employee attitudes. To achieve this, the study defined keywords such as digitalization, banking, and the technology acceptance model. Furthermore, the study delved into the historical development of participation banking, digitalization, digital transformation in the banking sector, and employee attitudes towards digital transformation. The research utilized a questionnaire to collect data, which was then analyzed using various methods. This study not only adds to the existing literature but also provides guidance to participation banking managers.