Gümrük müşavirlerinin dijital gümrük hizmet algılarına yönelik bir uygulama
Digital customs service perceptions of customs brokers: an emprical study
- Tez No: 816451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde dijitalleşme hem kamu sektöründe hem de özel sektörde etkinliğini sürdürmektedir. Özellikle uluslararası ticaret işlemlerinde bilişim teknolojilerinden faydalanmak rekabet üstünlüğü sağlanabilmesi açısından kaçınılmaz hale gelmiştir. Uluslararası ticarette sınırlayıcı prosedürler ülkeler arasında ticaretin kolaylaştırılmasında engel teşkil etmektedir. Mevcut prosedürler nedeniyle yüksek maliyetli ve zaman kaybına sebep olan işlemlerin dijitalleşmeden faydalanılarak daha kolay gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Dijitalleşen gümrük uygulamaları sayesinde hizmetlerin daha hızlı, daha düşük maliyetli, daha güvenilir ve daha kaliteli olacağı düşünülmektedir. Çalışmanın amacı ülkemizde dijital gümrük uygulamalarına yönelik hizmet kalitesinin gümrük müşavirleri ve gümrük müşavir yardımcıları tarafından nasıl algılandığının ölçülmesidir. Dolayısıyla çalışmanın evrenini aktif faaliyet gösteren gümrük müşavirleri ile gümrük müşavir yardımcıları oluşturmaktadır. Yapılan alan yazın çalışmasında konu ile ilgili fazla çalışmaya rastlanamadığından çalışmanın özgün nitelikte alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada öncelikle hizmet ve hizmet kalitesi kavramları incelenecek, gümrük kavramı ile belirlenen dijital hizmet uygulamalarına yönelik araştırma yapılacak, gümrük müşavirliği mesleğine değinilecek ve gümrük müşavirleri/gümrük müşavir yardımcılarına uygulanacak anket ile hizmet kalitesine yönelik algıları ölçülecektir. Çalışmada yer alan araştırma soruları anket yöntemi ile toplanılan verilerin nicel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmesi ile test edilecektir. Elde edilen bulgular konu ile ilgili çalışma yapacak araştırmacılar, elektronik gümrük hizmetlerinin tarafı olan paydaşlar ve ilgili gümrük idarelerinin yararına olacak şekilde düzenlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this day and age, digitalization continues to be effective in both the public sector and private sectors. The usage of information technologies in international trade transactions has become irremissible in terms of achieving competitive advantage. Restrictive procedures in international trade, constitute an impediment to facilitating trade between countries. Due to these existing procedures, it is aimed that transactions that cause high costs and time loss can be performed more easily by taking benefits from digitalization. It is thought that through digitized customs enforcements, services will be faster, lower cost, more reliable and of higher quality. The aim of this study is to survey how the service quality for digitized customs enforcements is perceived by customs brokers and customs brokers assistants in our country. Therefore, the population for this study consists of customs brokers and customs brokers assistants who are actively operating. Considering that there are not many studies on the subject in the literature, it is believed that this study will contribute to the literature as an original study. In the first section, the concepts of service and service quality will be analyzed in the study, research will be done on digital service operations determined with the customs concept, the customs consultant profession will be mentioned and perceptions towards service quality will be measured with a questionnaire conducted to customs brokers /customs brokers assistants. The research questions in the study will be tested by analyzing the data collected by the questionnaire using quantitative analysis methods. The findings obtained, will be arranged for the benefit of researchers who will study on the subject, shareholders who are parties to electronic customs services, and relevant customs administrations.