How far the covid-19 pandemic affects the hedonic and utilitarian aspects of consumer behavior': A case study of Pakistani citizens
Covıd-19 salgını tüketici davranışlarının hedonik ve faydacı yönlerini ne kadar etkiliyor': Pakistan vatandaşlarına ilişkin bir örnek incelemesi
  1. Tez No: 816472
  2. Yazar: AZKA AKBAR MALIK
  3. Danışmanlar: ASSOC. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüketici davranışı, tüketicilerin birçok faktöre göre değişebilen davranışlarıdır. Faydacı ve hedonik yaklaşımın kullanılması, tüketicinin satın alma niyetinin birçok yönünü ve çeşitli değişkenlerle etkisini iyileştirme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, potansiyel faydalarına rağmen, faydacı ve hedonik yaklaşımın kullanılması, veri gizliliği ve etik hususlar da dahil olmak üzere, zorlukları ve sınırlamaları olmadan değildir. Bu tez projesinin amacı, faydacı ve hedonik yaklaşımın kullanımını keşfetmek ve COVID-19 zamanlarındaki etkisini ve tecrit korkusu, günlük yaşam öğelerinin eksikliği, akran satın alma ve dürtüsel satın alma modeli gibi belirli değişkenlerin nasıl etkilediğini değerlendirmektir. tüketici davranışı. Çalışma, faydalar ve sınırlamalar hakkında daha derin bir anlayış kazanmak için hem bir literatür taraması hem de ampirik analizi içeren karma yöntemli bir yaklaşımı benimser. Ampirik analiz, faydacı ve hedonik yaklaşımın tüketici davranışı üzerindeki etkisini bir SPSS analizi kullanarak değerlendirmektedir. Çalışma ayrıca, kilitlenme korkusu, günlük yaşam öğelerinin eksikliği, akran satın alma ve dürtüsel satın alma modeli ve tüketici davranışı gibi faktörler dahil olmak üzere faydacı ve hedonik yaklaşımı kullanarak temel zorlukları ve sınırlamaları tanımlar. Bu çalışma, faydacı ve hedonik yaklaşımın rolünün daha derin bir şekilde anlaşılmasına ve yukarıda belirtilen değişkenlerin tüketici davranışı ile ilişkisi hakkında bilgi edinme potansiyeline katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın bulguları ve önerileri, pazarlama ve işletme yönetimi alanındaki kuruluşlar, araştırmacılar ve uygulayıcılar için değerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior is the behavior of the consumers which can be varied with many factors. The use of utilitarian and hedonic approach has the potential to improve many aspects of the consumer buying intention and its impact with various variables. However, despite its potential benefits, the use of utilitarian and hedonic approach is not without its challenges and limitations, including data privacy and ethical considerations. The aim of this dissertation project is to explore the use of utilitarian and hedonic approach and to evaluate its impact in COVID-19 times and how certain variables such as fear of lockdown, shortage of daily life items, peer buying and impulsive purchase pattern have impacted the consumer behavior. The study adopts a mixed-methods approach, incorporating both a literature review and empirical analysis, to gain a deeper understanding of the benefits and limitations. The empirical analysis evaluates the impact of utilitarian and hedonic approach on consumer behavior using a SPSS analysis. The study also identifies key challenges and limitations using utilitarian and hedonic approach, including the factors such as fear of lockdown, shortage of daily life items, peer buying and impulsive purchase pattern and consumer behavior. This study contributes to the development of a deeper understanding of the role of utilitarian and hedonic approach and its potential to get the information on the relationship for above said variables with consumer behavior. The findings and recommendations of the study will be valuable for organizations, researchers, and practitioners in the field of marketing and business management.