Reklamda çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık: Effie reklamlarında erkeklik temsilleri
Diversity, equality and inclusion in advertising: Representations of men in effie advertisements
- Tez No: 816498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Reklam ticari bir iletişim şekli olmakla beraber ürettiği anlamlarla kültürü şekillendirme gücüne sahiptir. Reklamların kadın, erkek, dezavantajlı gruplar başta olmak üzere toplumun farklı kesimlerini nasıl tasvir ettiği önemlidir. Bunun nedeni ise reklamın kadın veya erkekliğe dair ürettiği ve yaygınlaştırdığı anlamların toplumun kadınlık ve erkekliği nasıl anlamlandırdığını şekillendirmesinde yatmaktadır. Son on yılda reklamın toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamadaki rolünün sorgulanması kadın ve erkeklerin reklamda nasıl tasvir edildiğine dair tartışmaları yeniden gündeme taşımıştır. Reklamlarda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, bunun önündeki temsilleri sınırlandırmak için kullanılan yaklaşımlardan biri çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ilkeleridir. Bu çalışmada Türkiye'deki literatürde ihmal edilen erkeklik temsillerine odaklanılmış, erkekliğe dair temsiller çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık kriterleri ekseninde irdelenmiştir. Literatürde erkeklik tasvirlerini söz konusu kriterler ekseninde ele alan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Araştırmalar reklamda stereotip kullanımına odaklanmaktadır. Ne var ki stereotipler üzerinden yapılan çalışmalar tekrar eden nitelikleri saptamak için elverişli iken temsillerin diğer boyutlarının incelenmesine olanak vermemektedir. Bu nedenle, Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması 2021'de erkek ana karakter kullanımının en yüksek olduğu 3 ürün kategorisinde finalist olan 20 reklam çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ekseninde reklamların sorgulanmasını mümkün kılan 3P ölçeği kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although advertising is a form of commercial communication, it has the power to shape the culture with the meanings it produces. It is important how advertisements delineate different groups of society, especially women, men and disadvantaged groups. The reason for this is that the meanings that the advertisement produces and spreads about women or masculinity determine how society makes sense of femininity and masculinity. In the last decade, the questioning of the role of advertising in ensuring gender equality has brought the debates about how women and men are delineated in advertisements to the agenda again. Diversity, equality and inclusion principles are one of the approaches used to ensure gender equality in advertisements and limit representations of gender inequality. This study focused on the neglected representations of masculinity in the literature in Turkey, and it examined representations of masculinity in terms of diversity, equality and inclusiveness criteria. There has not been found any study in the literature that searches the depictions of masculinity in the axis of these criteria. Research focuses on the use of stereotypes in advertising. However, while studies on stereotypes are suitable for detecting repetitive qualities, they do not allow examining other dimensions of representations. For this reason, 20 advertisements that were finalists in the 3 product categories with the highest male protagonist usage in the Effie Turkey Advertising Event Competition 2021 were examined using the 3P scale, which makes it possible to question the advertisements on the axis of diversity, equality and inclusivity.