Çocuk popülasyonunda daimi molar dişlerin sürmesinde gubernakular kanalın olası rolünün ve radyolojik özelliklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective cone BEAM computed tomography evaluation of the possible role and radiological features of the gubernacular canal in the eruption of permanent molars in the paediatric population
  1. Tez No: 703274
  2. Yazar: MELİS GÜLDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSAY GÜMRÜ TARÇIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; çocuk popülasyonunda daimi molar dişlerin erüpsiyonu sürecinde gubernakular kanalın varlığının, özelliklerinin ve sürme üzerindeki olası rolünün konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde retrospektif olarak değerlendirilmesi ve sürme bozukluklarının tanı ve tedavisine katkısının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı Radyoloji Birimi'ne Ocak 2013 - Ekim 2020 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle başvurmuş ve yaşı 14 olan çocuk hastaların mevcut KIBT görüntülerinde daimi molar dişlerde gubernakular kanal varlığı ve pozisyonu sagital, koronal ve aksiyal kesitlerde incelenerek demografik özellikler, dişlerin sürme, formasyon, angülasyon durumları ve patolojik durum varlığı ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya, yaşları 3 ile 14 arasında değişen, 247'si (%42,7) kız ve 331'i (%57,3) erkek olmak üzere toplam 578 çocuk hastanın yüksek diagnostik kaliteye sahip KIBT görüntüleri dahil edilmiştir. Değerlendirilen toplam 3748 daimi molar dişten sürmüş dişler çıkarıldıktan sonra kalan 1114 dişin 355'inde (%31,9) gubernakular kanal izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to retrospectively evaluate the presence, features, and possible role of the gubernacular canal on the eruption of permanent molars in the paediatric population on cone beam computed tomography (CBCT) images, and to investigate its contribution to the diagnosis and treatment of eruption disorders. Material and Methods: The CBCT images of paediatric patients aged 14 years who referred to Marmara University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology between January 2013 and October 2020 were retrpospectively investigated for the presence and position of the gubernacular canal of the permanent molars in the sagittal, coronal, and axial planes. The relationship between the gubernacular canal and demographic features, eruption, formation, angulation status of the teeth and presence of pathological conditions were evaluated. Results: High diagnostic quality CBCT images of 578 paediatric patients aged between 3 and 14, 247 (42.7%) girls and 331 (57.3%) boys, were included in the study. The gubernacular canal was observed in 355 (31.9%) of the remaining 1114 teeth after the erupted teeth were excluded from a total of 3748 permanent molars.