Determinants of export performance: Case of clothing and apparel sector
İhracat performansının belirleyicileri: Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü örneği
- Tez No: 816507
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Sınır ötesi ticaret yapan firmaların başarısı ve büyümesi, ihracat performansından önemli ölçüde etkilenmektedir. Küresel pazarlarda varlıklarını artırmayı hedefleyen firmaların ihracat performansını etkileyen faktörleri ve değişen dinamikleri kavraması ise mutlak bir gerekliliktir. Firmalar küresel pazarda başarılı olabilmeleri için ihracat performansını etkileyen iç ve dış faktörleri iyi analiz edebilmeli ve buna bağlı olarak uluslararası pazarlamada adaptasyon ve standardizasyon stratejilerini de iyi uygulaması gerekmektedir. Bu tez, Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründeki firmaların ihracat performansına katkıda bulunan çeşitli boyutları ve faktörleri dikkate alarak, ihracat performansının kapsamlı bir incelemesini sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında; firma ve yönetim özellikleri, firma yetkinlikleri iç faktörler olarak incelenirken, ihracat pazar ortamı ihracat performansını ve ihracat pazarlama stratejisini etkileyen dış faktörlere katkıda bulunmuştur. İhracat performansının öncülleri olan bu iç ve dış faktörler, Türkiye'de Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründeki ihracatçı firmaların ihracat pazarlama stratejisinin ve ihracat performansının üzerindeki etkilerini araştırmak için mevcut literatür doğrultusunda modele dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies are expanding into global markets to exploit opportunities in a highly competitive environment through export where the success and expansion are significantly influenced by export performance. To be successful in the global market, it is crucial to be aware of the internal and external factors that have impact on the export performance and accordingly the adaptation and standardization strategies in international marketing shall be well implemented. This dissertation offers a thorough examination of export performance, taking into account of its various determinants and factors contributing to export performance of Clothing and Apparel sector in Türkiye. Firm and management characteristics, firm competencies have been analyzed as internal factors, while export market environment has contributed to external factors that affect export performance and export marketing strategy adaptation. Export marketing strategy adaptation has been added into the thesis model as a mediator and organizational culture as a moderator.