Elektronik ticarette mesafeli satış sözleşmelerinde cayma hakkı
  1. Tez No: 816508
  2. Yazar: KAREN YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DEREN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknolojinin küresel sınırları kaldırması ve yaşamın her noktasına sirayet etmesi, hukukun yaşanan gelişime uyum sağlamasını zorunlu hale getirmiştir. Özellikle elektronik ticaretin yaygınlaşması, bu alanda hukuki düzenlemelerin yapılmasına sebep olmaya başlamıştır. Kişilerin fiziksel olarak mağazalarda bulunmasına gerek kalmadan, web siteleri veya mobil uygulamalar üzerinden mal veya hizmet alımı yapabilmesi; ekonomik ve hukuki sorunların ortaya çıkmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Mal ve hizmet alımlarında tüketicinin hukuki ilişkinin bir tarafı olması ve yaptığı işlemlerin tüketici işlemi olması, tüketicinin özel olarak korunmasını gerektirdiği için bu alanda özel düzenlemelerin yapılmasına sebep olmuştur. Bu çalışma kapsamında; tüketici işlemlerinde mesafenin getirdiği risklerin etkisini azaltan ve tüketicinin mal ve hizmete ilişkin sözleşme kurulmasından sonra da düşünmesine imkan tanıyan cayma hakkı incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde elektronik ticaretin tanımı, elektronik ticarette kullanılan iletişim araçlarının neler olduğu ve elektronik sözleşmelerin hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde elektronik ticarette mesafeli satış sözleşmelerinin tanımı, tarafı ve hukuki niteliğinin kapsamına yer verilmiştir. Son bölümde ise tüketicinin kurduğu sözleşmeden caymasını sağlayacak yasal haklarının neler olduğu ve cayma hakkının sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The removal of global borders and the penetration of technology into every aspect of life has made it obligatory for the law to adapt to this development. In particular, the widespread use of electronic commerce has led to the introduction of legal regulations in this field. The fact that people can purchase goods or services through websites or mobile applications without the need to be physically present in stores has made the emergence of economic and legal problems inevitable. The fact that the consumer is a party to the legal relationship in the purchase of goods and services and that the transactions are consumer transactions has caused special regulations to be made in this field since it requires special protection of the consumer. Within the scope of this study; the right of withdrawal, which reduces the effect of the risks brought by the distance in consumer transactions and allows the consumer to think after the establishment of the contract regarding the goods and services, is examined. The study consists of three parts: In the first part, the definition of electronic commerce, the communication tools used in electronic commerce and the legal nature of electronic contracts are emphasised. In the second part, the definition, parties and the scope of the legal nature of distance sales contracts in electronic commerce are given. In the last part, the legal rights of the consumer to withdraw from the contract and the consequences of the right of withdrawal are examined.