Düşük aydınlıklı görüntü iyileştirmede dikkat mekanizmalarının etkileri
The effects of attention mechanisms on low light image enhancement
- Tez No: 816523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bilgisayarlı görü çalışmalarının başarısını önemli ölçüde artıracak olan girdi görüntülerinin netliği, kameraların doğal sahnelerin doyum noktalarına erişemediklerinden ötürü yakalanamamaktadır. Fotoğraf makinelerinin pozlama süreleri kısa tutulduğunda yakaladıkları sahnelerin karanlık olması gibi, uzun tutulduğunda ise elde edilen sahnelerin fazla aydınlıktan dolayı görüntü netliği istenilen yüksek dinamik aralığa ulaşamamaktadır. Pozlama süresinin kısa tutulmasıyla elde edilen karanlık sahne hem net değildir hem de istenmeyen gürültülere sahiptir. Pozlama süresi uzun tutularak elde edilen fazla aydınlık sahne bulanıklaşırken aynı zaman da fotoğraf çekilirken sürenin uzun tutulmasıyla eldeki titremeden kaynaklı problemleri de beraberin de getirir. Fotoğraf makinelerinin sınırlı dinamik aralık problemini çözmek için düşük ışıklı görüntü iyileştirme algoritmaları kullanılır. Bu tez çalışmasının temel amacı, düşük aydınlıklı görüntüleri iyileştirmek için dikkat mekanizmalarının etkilerini ölçmektir. Bu amaçla literatürde başarılı sonuç sergileyen SSIENET yöntemi baz alınarak farklı dikkat mekanizmalarının kullanıldığı düşük aydınlıklı görüntü iyileştirme yöntemi önerilmiştir. Literatürde var olan düşük aydınlıklı görüntü iyileştirme yöntemlerine farklı dikkat mekanizmaları dahil edildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The clarity of the input images, which will significantly increase the success of computer vision studies, cannot be captured because the cameras cannot access the deseired points of natural scenes. Just as the scenes they capture when the exposure times of the cameras are kept short are dark, when they are kept long, the image clarity cannot reach the desired high dynamic range due to too much light. The dark scene obtained by keeping the exposure time short is both unclear and has unwanted noisy. The too bright scene obtained by keeping the exposure time long becomes problems caused by shaking in the hand. Low-light image enhancement algorithms are used to solve the problem of limited dynamic range of cameras. The main purpose of this thesis is to measure the effects of attention mechanisms to improve low-light images. For this purpose, a low-light image enhancement method using different attention mechanisms has been proposed based on the SSIENET method, which has shown successful results in the literature. It has been observed that more successful results are obtained when different attention mechanisms are included in the low-light image enhancement study existing in the literature.