Green and sustainable cellular base stations powered by renewable energy
Yenilenebilir enerji ile güçlenen yeşil ve sürdürülebilir hücre baz istasyonları
  1. Tez No: 816526
  2. Yazar: INAM ABBAS RAZOOQI AL-SADDAEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, güneş ve rüzgar enerjisini çift güç kaynağı olarak kullanan bir hibrit enerji yönetim sisteminin tasarım ve simülasyonu yapılmıştır. Enerji üretiminin bazı yerlerde kısıtlı veya verimli olmaması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artmaktadır. Çalışmanın amacı; etkili, verimli ve kararlı bir enerji kontrol sisteminin geliştirilmesidir. Bu nedenle, enerji modüllerinin performansını optimize etmeyi hedeflemektedir. Hibrit güç kaynaklarının verimliliğini artırmak için metodoloji ve algoritma geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Bu yöntemle, maksimum güç noktası izlemesi (MPPT) kullanılarak güneş enerjisi modüllerinin maksimum güç noktası maksimize edilecek, böylece güneşten yüke optimal güç dönüşümünü sağlanacaktır. Hedef, MPPT algoritmasını optimize ederek güneş hücrelerinin verimliliğini artırmak, minimum kesintiyle güvenilir, stabil bir elektrik tedariki sağlamaktır. Bu çalışmada, hem güneş hem de rüzgar türbini enerji kaynaklarını kapsayan bir hibrit sistemin simülasyonu yapılmıştır. Kaynaktan maksimum olası gücü verimli ve güçlü bir şekilde çıkarmak için MPPT algoritmasını kullanan bir bulanık mantık denetleyicisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on design and simulation of a hybrid energy management system, which utilizes solar and wind energy as dual power sources. The research is motivated by energy scarcity and unreliability in certain locations, highlighting the importance of renewable energy sources. The main objective is the development of an effective, efficient, and robust control system of the energy. So, this study aims to optimize the performance of energy modules. The methodology and algorithm has been developed and utilized to enhance efficiency of hybrid power sources. The maximum power point tracking (MPPT) of the solar modules will be maximized through this method, facilitating optimal power conversion from solar to load. The aim is to increase the efficiency of solar cells by optimizing the MPPT algorithm, providing a reliable, stable electricity supply with minimal disruptions. In this study, a hybrid system with solar and wind turbine energy sources has been simulated. The implementation of a fuzzy logic controller using the MPPT algorithm is presented to extract maximum possible power from the source efficiently and powerfully.