Theoretical and observational tests of scalarization
Skalerizasyonun teorik ve gözlemsel testleri
- Tez No: 816549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ MÜBİN RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Skalarizasyon, skaler alanın kompakt nesnelerin yakınında kendiliğinden büyüdüğü, belirli değiştirilmiş yerçekimi teorilerinde meydana gelen bir olgudur. Bu, teorinin zayıf yerçekimi olan ortamlarda Genel Göreliliğe çok benzemesine ve yerçekiminin güçlü olduğu sistemlerde ondan sapmasına izin verir. Doğrusal seviyede, takyonik kararsızlık olarak kendini gösterir. Bu tezde, bu fenomeni teorik ve gözlemsel araçlar ışığında iki kısımda inceleyeceğiz. Tezin ilk bölümü, nötron yıldızı kütle ve yarıçap ölçümlerini kullanarak skalarizasyonu test edebilen gözlemsel bir tekniğe dayanacaktır. Özellikle, iki skalarizasyon modelinin, skaler-Gauss-Bonnet Modeli (sGB) ve Damour ve Esposito-Farèse (DEF) modelinin teori parametrelerinin, nötron yıldızı kütle yarıçapı verileri kullanılarak kısıtlanabileceğini göstereceğiz. Bu yöntemin sGB modeline kısıtlamalar getirmede başarılı olduğunu, ancak aynı durum DEF modeli için her zaman geçerli olmadığını göstereceğiz. İkinci bölümde ise, skalerizasyondan ilham almış bazı fikirleri test etmek teorik araçlar geliştirip, inceleyeceğiz. Diğer bir değişle, skalarizasyonun vektörlere basit bir genelleştirilmesinin, vektörizasyonun, sadece takiyonik kararsızlıktan değil, aynı zamanda hayalet kararsızlıktan da muzdarip olduğunu göstereceğiz.Dolayısıyla, bu gibi genellemelerin fiziksel olmadığı ve bu tür teorilerin çoğunu sadece teorik yollarla eleyebildiğimiz sonucuna varabiliyoruz.
Özet (Çeviri)
Scalarization is a phenomenon that occurs in certain modified gravity theories where the scalar field spontaneously grows in the vicinity of compact objects. This allows the theory to closely resemble general relativity in weakly gravitating environments and deviate from it in systems where gravity is strong. At the linear level, it manifests as a Tachyonic instability. This thesis will study this phenomenon using theoretical and observational tools. The first part of the thesis will be based on observations where we will introduce a technique that can test scalarization using neutron star mass and radius measurements. More specifically, we will show that the theory parameters of two scalarization models, the scalar-Gauss-Bonnet Model (sGB) and the Damour and Esposito-Farèse (DEF) model, can be constrained using neutron star mass-radius data. We will show that this method successfully constrains the sGB model, but the same is not always true for the DEF model. In the second part, we will examine theoretical tools to test ideas inspired by scalarization. Namely, we will show that a straightforward generalization of scalarization to vectors, named vectorization, suffers from not only tachyonic instability but also ghost instability. This leads to the likely conclusion that such generalizations are unphysical, which enables us to rule out most such theories by purely theoretical means.