Güreşçilerde kaygı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anxiety and psychological well-being in wrestlers
  1. Tez No: 816556
  2. Yazar: EMİN KAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırmanın amacı, güreşçilerde kaygı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmanın verileri, nicel veri toplama yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmaya Türkiye'nin farklı şehirlerindeki spor kulüplerinde güreşle uğraşan 234 erkek, 96 kadın güreşçi olmak üzere toplam 330 gönüllü güreşçi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sürekli Kaygı Ölçeği ile 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Demografik bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre sürekli kaygı alt boyutunda kadın katılımcılar lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to Decipher the mediating role of positivity in the relationship between anxiety and psychological well-being in wrestlers. In this research, descriptive screening model, one of the quantitative research methods, was used. A total of 330 volunteer wrestlers, including 234 male and 96 female wrestlers engaged in wrestling in sports clubs in different cities of Turkey, participated in the study. Trait Anxiety Scale, Psychological Well-Being Scale and Demographic Information Form were used as data collection tools. While it was found that there was a significant difference in favor of female participants in the sub-dimension of constant anxiety according to the gender variable of the participants (p0.05).