Meme biyopsisi uygulanan hastalarda ağrı ve kaygının azaltılmasında iki farklı aromaterapi yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of two different aromatherapy methods in reducing pain and anxiety in patients undergoing breast biopsy
  1. Tez No: 816557
  2. Yazar: EZGİ HANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, meme biyopsisi uygulanan hastalarda ağrı ve kaygının azaltılmasında lavanta ve lavanta-nane aromaterapi yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırma verileri İstanbul'da bulunan özel bir sağlık grubuna ait hastanenin meme polikliniğinde Temmuz 2021- Mart 2023 tarihleri arasında toplandı. Araştırmaya deney (n=90) ve kontrol grubu (n=45) dahil olmak üzere toplamda 135 hasta alındı. Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Görsel Ağrı Ölçeği ile toplandı. Meme biyopsisinden 20 dk. öncesinde hastalara bekleme odasında lavanta veya lavanta-nane aromaterapi tabletleri (2 ml lavanta esansiyel yağı içeren küçük, dikdörtgen, emici özellikteki tablet) hastanın omuz hizasına yapıştırıldı. Biyopsi işleminden önce ve sonra hastaların kaygı ve ağrı düzeyleri değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 46,30±10,31 yıl olarak hesaplandı. Araştırmaya katılan hastaların %76'sının evli, %65,9'unun aktif olarak bir işte çalıştığı, %83,3'ünün üniversite ve üzeri bir eğitim düzeyine sahip olduğu belirlendi. Hastaların %35,6'sına vakum biyopsisi, %64,4'üne ultrasonografi eşliğinde kalın iğne biyopsisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial was conducted to evaluate the effectiveness of lavender and lavender-mint aromatherapy methods in reducing pain and anxiety in patients undergoing breast biopsy. The study data were collected in the breast outpatient clinic of a private health group hospital in Istanbul between July 2021 and March 2023. A total of 135 patients were included in the study, including the experimental (n=90) and control group (n=45). Data were collected using Personal Information Form, State Anxiety Inventory and Visual Analog Scale. Lavender or lavender-mint aromatherapy tablets (small, rectangular, absorbent tablet containing 2 ml of lavender essential oil) were placed at the patient's shoulder level in the waiting room 20 minutes before the breast biopsy. Anxiety and pain levels of the patients were evaluated before and after the biopsy procedure. The mean age of the patients was 46.30±10.31 years. It was determined that 76% of the patients were married, 65.9% were actively employed, and 83.3% had a university degree or higher. Vacuum biopsy was performed in 35.6% and ultrasonography-guided thick needle biopsy in 64.4% of the patients.