Sağlık çalışanlarının besin seçimlerinin, beden imajı, sağlıklı ortoreksiya ve fiziksel aktivite durumlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of food choices of healthcare professionals according tobody image, healthy orthorexia and physical activity status.
- Tez No: 816563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM OLCAY EMİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Özer, Tuğçe. Sağlık Çalışanlarının Besin Seçimlerinin, Beden İmajı, Sağlıklı Ortoreksiya ve Fiziksel Aktivite Durumlarına Göre Değerlendirilmesi. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Yüksek Lisans Programı, Ankara, 2023. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının besin seçimlerinin beden imajı, sağlıklı ortoreksiya ve fiziksel aktivite durumlarına göre değerlendirilmesi amacıyla, Aralık 2022–Şubat 2023 tarihleri arasında özel bir hastanede araştırmaya katılmayı kabul eden 95 kadın ve 42 erkek sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Sağlık çalışanlarına yüz yüze anket formu kullanılmış olup genel bilgiler, sağlık ve beslenme durumuna ilişkin bilgiler, antropometrik ölçümler (boy uzunluğu (cm),vücut ağırlığı (kg)), Beden Şekli Anketi (BSQ-34), Teruel Ortoreksiya Ölçeği (TOS), Besin Seçim Anketi (FCQ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarının BKİ ortalaması normal aralıktadır (24.8±4.43 kg/m 2 ). Doktor/hemşire grubunun %34.2'si, diğer sağlık personelinin %47.2'si zamanı olmadığı için ana öğün atlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ozer, Tugce. Evaluation of Food Choices of Healthcare Professionals According to Body Image, Healthy Orthorexia and Physical Activity Status. Başkent University Institute of Health Sciences Nutrition and Dietetics Master's Program, Ankara, 2023. This study was conducted with 95 female, 42 male healthcare professionals who agreed to participate in the research in a private hospital between December 2022-February 2023, in order to evaluate the food choices of healthcare professionals according to body image, healthy orthorexia, physical activity status. A face-to-face questionnaire was used for healthcare professionals, general information, information on health and nutritional status, anthropometric measurements (height (cm), body weight (kg)), Body Shape Questionnaire (BSQ-34), Teruel Orthorexia Scale (TOS), There is the Food Choice Questionnaire (FCQ), the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). The mean BMI of healthcare workers is within the normal range (24.8±4.43 kg/m2). Since 34.2% of the doctor/nurse group and 47.2% of the other health personnel don't have time, they skip the main meal.