Pandemi sürecindeki gebelerin covıd-19 korkularının ve prenatal uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of covid-19 fears and prenatal adaptation of pregnant women during the pandemic process
  1. Tez No: 816562
  2. Yazar: NURCAN GEBEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AYDIN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma, pandemi sürecindeki gebelerin covid-19 korkularının ve prenatal uyumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan kesitsel tipte bir çalışmadır. Bir eğitim ve araştırma hastanesine Aralık 2021-Mayıs 2022 tarihlerinde başvuran ve dahil kriterlerine uyan 400 gebe araştırmanın örneklemini meydana getirmektedir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Covid-19 Korkusu Ölçeği”,“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmacı, araştırma verilerini gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra onamları alınan gebelerden yüz yüze teknikle toplanmıştır. Araştırma verileri, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiş olup, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, medyan gibi tanımlayıcı istatiksel metotlar ile, Mann-Whitney U, Kruskal-wallis, Bonferroni testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Covid-19 Korkusu Ölçeği puan ortalaması 12,18 ± 4,41; Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği puan ortalaması 141,79±18,19 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is a cross-sectional study conducted to evaluate covid-19 fears and prenatal adaptation of pregnant women during the pandemic. The sample of the study consisted of 400 pregnant women who applied to a training and research hospital between December 2021- May 2022 and met the inclusion criteria. Data were collected using the“Personal Information Form”,“ Covid-19 Fear Scale”, and“ Prenatal Self Evaluation Questionnaire (PSEQ)”. The researcher collected the research data by face-to-face technique from the pregnant women whose consent was obtained after providing the necessary information. The research data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program and evaluated using descriptive statistical methods such as number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum, median, Mann-Whitney U, Kruskal-wallis, Bonferroni test and Spearman correlation analysis. The mean Covid-19 Fear Scale score was 12.18 ± 4.41 and the mean PSEQ was 141.79 ± 18.19.