Futbol süper ligi 2020-2021 sezonunda atılan şutların analizi ve sezon sonu başarı sıralamasına etkisi
Analysis of the shots taken in the football super league 2020-2021 season and its effect on the end-of-season success ranking
- Tez No: 816569
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
FUTBOL SÜPER LİGİ 2020-2021 SEZONUNDA ATILAN ŞUTLARIN ANALİZİ VE SEZON SONU BAŞARI SIRALAMASINA ETKİSİ Amaç Çalışmanın amacı, Türkiye Spor Toto Süper Ligi (TSTSL) 2020-2021 sezonunda ilk dörtte ve son dörtte bitiren takımların attıkları şutlarda; hücum türü (HT), pas türü (PT), şut aksiyonu (ŞA), topa vuruş şekli (TVŞ), şut bölgesi (ŞB) ve şut pası bölgesi (ŞPB) parametrelerinin şut sonucuna etkisini ve bu parametrelerin sezon sonu puan sıralamasıyla ilişkisini inceleyerek, antrenörlere şutun sonucunu etki eden parametreler ve sezon sonu puan sıralamasında başarılı ve başarısız takımlar arasındaki farklar hakkında bilgi vererek yol göstermektir. Yöntem Çalışmanın evreni TSTSL bulunan takımların attığı şutlardır, çalışmanın örneklemi sezon sonu puan sıralamasında ilk 4 ve son 4 sıradaki takımların attığı şutlardır. Şut görüntüleri TSTSL maç görüntü ve veri sağlayıcı firması InStat Sport'un 'https://football.instatscout.com' web sitesi üzerinden maç görüntüleri izlenerek kalem kâğıt metoduyla veri toplama çizelgesi üzerinde kodlarla not tutularak toplandı. Bulgular ve Sonuç Araştırma bulgularının sonucunda; HT, PT, ŞA ve TVŞ parametrelerinin şut sonucuna istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE SHOTS TAKEN IN THE FOOTBALL SUPER LEAGUE 2020-2021 SEASON AND ITS EFFECT ON THE END-OF-SEASON SUCCESS RANKING Objective The aim of the study is to examine the effect of attack type (HT), pass type (PT), shot action (ŞA), kick action (TVŞ), kick zone (ŞB) and shot pass zone (ŞPB) parameters on the shot result and the relationship of these parameters with the end-of-season point ranking in the shots taken by the teams that finished in the first four and last four in the Turkish Spor Toto Super League (TSTSL) 2020-2021 season. To guide the coaches by giving information about the parameters affecting the result of the shot and the differences between successful and unsuccessful teams in the end of season point ranking. Material and Method The population of the study is the shots taken by the teams in the TSTSL, the sample of the study is the shots taken by the teams in the first 4 and last 4 places in the end of season point ranking. The shot images were viewed on the 'https://football.instatscout.com' website of InStat Sport, the TSTSL match video and data provider company. Data were collected by notational method by making notes with codes on the data collection chart. Findings and Conclusion As a result of the findings of the research; HT, PT, ŞA and TVŞ parameters had a statistically significant effect on the shot result (p0,05).