Badminton antrenörlerin mesleki yeterlilik ve yetenek seçimine yönelik bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the knowledge levels of coaches on the selection of professional qualification and skill in badminton sports
  1. Tez No: 816568
  2. Yazar: MUVAFFAK AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; badminton sporunda antrenörlerin mesleki yeterlilik ve yetenek seçimine yönelik bilgi düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu badminton branşında antrenörlük yapan 146 erkek, 99 kadın olmak üzere toplam 245 antrenör oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Unutmaz ve Gençer tarafından Türkçeye çevrilen antrenör yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 5li likert tipinde olup 18 maddeden oluşmaktadır. Araştırma verileri, SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu doğrultuda parametrik testlerden olan, ikili bağımsız gruplar arasındaki fark olup olmadığını belirlemek amacıyla independent-t testi kullanılmıştır. İkiden fazla gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek için ANOWA testi kullanılmıştır. İkiden fazla gruplar arasındaki anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu tespit edebilmek için ise (Tukey-LSD) testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; examine the knowledge levels of coaches in badminton sport regarding professional competence and talent selection. The sample group of the research consists of 245 coaches, 146 men and 99 women, who are coaches in the badminton branch. As a data collection tool in the research, the trainer proficiency scale translated into Turkish by 'Unutmaz and Gençer (2007)' was used. The scale is a 5-point Likert type and consists of 18 items. Research data were analyzed using the SPSS 22.0 package program. In this direction, the independent-t test was used to determine whether there was a difference between paired independent groups, which is one of the parametric tests. The ANOWA test was used to determine whether there was a significant difference between more than two groups. Tukey-LSD tests were used to determine between which groups there was a significant difference between more than two groups.