Müziğin prematüre retinopati muayenesi sırasında ağrı, konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of music on pain, comfort and physiological parameters during premature retinopathy examination
  1. Tez No: 816571
  2. Yazar: AMİNE BERRE ÇUHACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR SEZER EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
MÜZİĞİN PREMATÜRE RETİNOPATİ MUAYENESİ SIRASINDA AĞRI, KONFOR VE FİZYOLOJİK PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİ Amine Berre ÇUHACI Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı-Hemşirelik Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2023 Danışman: Doç. Dr. Yağmur SEZER EFE ÖZET Araştırma, ROP muayenesi sırasında dinletilen müziğin preterm bebeklerin ağrı, konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla prospektif randomize kontrollü çift kör deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 21 Mart 2022-16 Ocak 2023 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Yenidoğan Ünitesi'nde ROP muayenesi yapılan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 28 preterm yenidoğan oluşturmuştur. Etik kurul, kurum izni ve ebeveyn oluru alınan bu araştırmada veriler; Preterm Bebek ve Ailelerine İlişkin Tanıtıcı Özellikler Formu, Fizyolojik Parametreler Gözlem Formu (FPGF), Revize-Prematüre Bebek Ağrı Profili (Premature Infant Pain Profile-PIPP-R), Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ) ile toplanmıştır. Araştırmada deney grubundaki preterm bebeklere ROP muayenesinden 3 dk önce, muayene süresince ve muayeneden sonra 3 dk devam eden, Acem Aşiran Makamı müzik dinletilmiştir. Muayeneden 4 dk önce, muayene sırasında ve muayeneden sonra 4 dk olmak üzere ortalama 10 dk preterm bebeklerin video kaydı alınmıştır. ROP muayenesi öncesi her iki gruptaki preterm bebekler için Preterm Bebek ve Ailelerine İlişkin Tanıtıcı Özellikler Formu doldurulmuştur. Muayeneden 3 dk önce, muayene sırası (birinci göze göz kapağı spekulumunun yerleştirilmesinden ikinci gözden çıkarılmasına kadar) ve muayenenin bittiği 3. dk'dan sonra; FPGF, PIPP-R ve PBKÖ ölçülerek doldurulmuştur. Verilerin analizinde Pearson ki-kare, Shapiro Wilk, Levene testi, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü Varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve ana etkilerin karşılaştırılmasında Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MUSIC ON PAIN, COMFORT AND PHYSIOLOGICAL PARAMETERS DURING PREMATURE RETINOPATHY EXAMINATION Amine Berre ÇUHACI Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Nursing, Masters Thesis, July 2023 Supervisor: Associate Professor Yağmur SEZER EFE ABSTRACT The study was conducted as a prospective randomized controlled double-blind experimental study to determine the effect of music applied during the ROP examination on pain, comfort and physiological parameters in preterm infants. The sample consisted of 28 preterm infants who were examined for ROP of a tertiary hospital in Neonatal Unit between March 21, 2022 and January 16, 2023. Ethics committee, institutional permission and parental consent were obtained in this study; data were collected with Descriptive Characteristics Form for Preterm Infants and Their Families, Physiological Parameters Observation Form, Revised-Premature Infant Pain Profile (PIPP-R), Premature Infant Comfort Scale (PICS). In the study, preterm infants in the experimental group were started to listen to music 3 minutes before the ROP examination, continued for 3 minutes during ROP and after the examination, and Acem Aşiran Tone music was applied. Video recordings of preterm infants were recorded for an average of 10 minutes, 4 minutes before, during and after the examination, 4 minutes before the examination. Before the ROP examination (4 minutes before the examination), during the examination (from the placement of the eyelid speculum in the first eye to the removal of the second eye) and after the 3rd minute after the examination ends; The Descriptive Characteristics Form for Preterm Infants and Their Families was filled in by measuring FPGF, PIPP-R and PICS. For data analysis, Pearson chi-square, Shapiro Wilk, Levene test, two-way analysis of variance in repeated measurements, Mann-Whitney U test and Bonferroni correction were used.