The effect of expectation-experience congruency on the recognition and confidence judgment
Beklenti-deneyim uyumluluğunun tanıma ve güven kararı üzerindeki etkisi
- Tez No: 816572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALE ÖGEL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir olay ile ilgili beklentilerimiz bellek süreçlerimizi etkiler. Ancak, beklenti ile uyumlu veya uyumsuz bilginin tanıma üzerinde bir avantaja sahip olup olmadığına ilişkin bulgular tutarlı değildir. Mevcut tezin temel amacı, beklenti-deneyim uyumunun hem kısa gecikmeli hem de uzun gecikmeli koşullarda eski/yeni yargılar ve güven yargıları üzerinde bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın ilk aşamasında 60 katılımcı (Ort.yaş = 26.18, SSyaş = 03.17), sonra sunulacak olan yemek görseli için beklentilere neden olan olumlu, olumsuz veya nötr restoran senaryosunu okumuştur. Daha sonra öğrenme aşamasında toplam 60 yemek görselini 1'den (“Tiksindirici”) 5' (“Çok lezzetli”) kadar Likert ölçeği üzerinden değerlendirmişlerdir. 10 dakika sonra bu görselleri eski/yeni yargısı yaparak tanımaları istenmiştir. Ayrıca“0”dan“100”e derecelendirme tablosu ile cevaplarına olan güvenlerini değerlendirmişlerdir. Bir gün sonraki ikinci aşamada, ilk aşamaya da katılmış 60 katılımcıdan (Ort.yaş = 26.42, SSyaş = 3.06) yeniden tanıma ve güven değerlendirmesi istenmiştir. Bulgular, beklenti uyumsuzluğunun hem kısa gecikmeli hem de uzun gecikmeli koşulunda eski/yeni tanıma ve güven düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Ancak görsel tiplerinin hem kısa gecikmeli hem de uzun gecikmeli koşulunda isabet oranları üzerinde önemli bir ana etkisi vardır. Kısa gecikmeli koşulda lezzetli ve tiksindirici görseller nötr yiyecek görsellerine göre, uzun gecikmeli koşulda ise lezzetli yiyecek görselleri nötr yiyecek görsellerine göre daha iyi tanınmıştır. Son olarak, güven yargıları sonuçları, yalnızca lezzetli yemek görsellerinin diğerlerine kıyasla daha yüksek bir güven yargısıyla hatırlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Previous findings about whether expectation congruent or incongruent information has an advantage on recognition are not consistent. The main objective of the current thesis was to examine whether expectation-experience congruency has an impact on old/new judgments and confidence judgments in both short-delay and long-delay conditions. In the first session of the study, 60 participants (Mage = 26.18, SDage = 3.17) read an either positive, negative, or neutral restaurant scenario which induced expectations for later food stimuli. Then, they evaluated a total 60 food visuals on a Likert-scale ranging as 1 (“Disgusting”) to 5(“Very Tasty”) in the encoding phase and asked to recognize them by making an old/new judgment after 10 minutes. They also evaluated their confidence about their answers with the rating chart from“0”to“100”. One day later in the second session, 60 of the participants that took part in the first session (Mage = 26.42, SDage = 3.06) were asked to make another old/new and confidence judgment. The findings revealed that there was no significant effect of expectation-incongruency on the old/new recognition and confidence level in both sessions. However, there was a significant main effect of the visual types on hit rates in both the short-delay and long-delay condition. Tasty and disgusting visuals were recognized better than neutral food visuals in short-delay condition and tasty food visuals were recognized better than neutral food visuals in long-delay. Results on the confidence judgments showed that tasty food visuals were remembered with a higher confidence judgment compared to other visuals.