Türkiye'de sağlık işkolunun özellikleri ve sendikal örgütlenme
Characteristics of health sector in Turkey and trade unions
- Tez No: 81658
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRHAN FİŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bugün ülkemizde uygulanan sağlık politikaları, sağlık sektöründeki sorunları çözememekte hatta çok daha önemli sorunlara yol açmaktadır. Özellikle sağlıkçılar ile toplum arasında güçlü bir bağ kuran Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Yasası 'nın 1965 yılından bu yana budanması sonucu, bu yasanın özelliklerinden olan toplum katılımı ve kalkınması, hizmetin kişinin ayağına götürülmesi, sağlıkta takım oyunu, basamaklar arası iletişim ve bilgi alışverişi, kamu hizmetinin tek elden yönlendirilmesi ve öncelikler sıralaması hiçe sayılmıştır. Dolayısıyla bugün önlenebilir nedenlerle hastalanan hatta yaşamını yitirenlerin sorumlusu bu sistemi bu hale getirenlerdir. Bu durumun açıkça sergilenmesinde fayda vardır. Çünkü sağlık hizmetlerinin ne özelleşmesi ne de bugünkü“geri bıraktırılmış”hali ile varlığını sürdürmesi mümkündür. O halde yapılması gereken, sağlıkçılar ile toplumun büyük çoğunluğunun kamu sağlık hizmetinin kendini yenilemesi ve geliştirmesine katkıda bulunmasıdır. Bu çabaların adı da“toplum hekimliği”dir. Toplum hekimliği kavramının içerdiği herkese sağlık, ekip çalışması ve“yalnız”lığın önüne geçmek, sendikaların da hem oluşumunda hem de mücadelesinde birer önkoşuldur. 1Ancak, sağlık alanındaki toplumsal sorunlarla, çalışanların sorunları ve örgütlenmesi arasında doğrudan bir bağ bulunduğu gerçeğinin uzun yıllar ihmal edildiği, bugün ülkemizde örgütlü bazı sağlık sendikalarının da paylaştığı bir konudur. Ayrıca, işkolunun kendine özgü bazı özellikleri nedeni ile tarihsel süreçte diğer işkollarına oranla daha geç bir dönemde sendikalaşan sağlık çalışanları, hem geçmişte hem de günümüzde ülke geneline göre düşük bir sendikalaşma eğilimi sergilemişlerdir. Bunun dışında, işçi ve memur sendikaları arasında etkili bir köprünün kurulamaması, sendikal örgütlenmeyi de olumsuz yönde etkilemekte ve işkolunda tarihsel bir sorun olan işçi memur ayrımının güncelliğini koruduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the health policies implemented in our country, can not bring solution in the health sector, besides cause more important problems. Especially, as a result of reduction in the Socialization of the Health Sendees Law since 1965 which establishes a strong link between the health professions and society; the public participation and development, the access to the health services, team work in health; the communication among the steps and exchange of information; direction of public sendees by one hand and the priorities which are the characteristics of this Law, have been disregarded Thus, the responsibles of the ill people and death of those are the ones who bring the system to this point This situation should clearly be displayed Because, health services can not survive neither through the privatization nor through this kind of“ to be underdeveloped”way. So the only way is the contribution of the major parts of the health professions and society to the renewal and development of public health services. These efforts are called as“ Public Practitioner”. Health for all that the concept of public practition covers; team work and to stop the“loneliness”are prerequisite for both the establishment of trade unions and the struggle of them.However, the negligence of the fact that there is a direct connection between social problems in health and the problems and organization of working people is an issue of which some organized trade unions have also shared in our country. Moreover, due to some special features of the sector itself, the health professions who became unionist in a later period in the historical process when compared to other sectors, displayed lower tendency of unionism in the country general both in the past and present. Apart from this, the gap between the labour and official unions, affect the unional organization negatively. This also shows that labour- official difference, the historical problem, is still a problem.