Çevre etiği
Environmental ethic
  1. Tez No: 81657
  2. Yazar: MELİHA İNCE KARALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Çevrenin kirlenmesi, ekolojik bozulmalar, aşırı kaynak kullanımı, aşırı nüfus yeryüzündeki insan yaşamını tehdit eder hale gelmiştir. Tüm bu sorunların, nesnelere yalnız insanoğlunun ihtiyaçlarını yerine getirdiği sürece değer veren insanözekli değer dizgesinden ve doğanın ahlaki ilgi dışında tutulmasından kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Bundan dolayı çevre sorunlarının çözülmesi için doğaya karşı farklı bir bakış açısının, farklı değer dizgesinin, görevlerin ve sorumlulukların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu savdan yola çıkan ve bir çevre etiği oluşturmaya çalışan felsefi tartışmalar, doğanın insanoğlunun gereksinmelerini karşılamadan bağımsız olarak özsel bir değere sahip olduğunu tartışmaktadırlar. Bu tartışmalar çerçevesinde doğanın özsel değere sahip olması ile ne kastedildiği, özsel değerin dolayısıyla ahlaki ilginin kime verilebileceği ve özsel değerin varlığını kanıtlama çabaları çerçevesinde çevre etiğine egemen olan düşünce ve akımlar incelenmiştir. Çevre sorunlarının doğaya karşı yanlış tutum, davranış ve inançlardan kaynaklandığı görüşünün yaygınlık kazanması, doğaya karşı eylemlerimizin benimsediğimiz değerlerle uyumlu olup olmadığı sorusunu da gündeme getirmiştir. Bu soruya cevap aramak, benimsediğimiz değerlerin daha iyi anlaşılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla etik bir kararda değerlerin nasıl bir rol oynadığını açıklayan kuramlar ve ampirik çalışmalar gözden geçirilmiştir. Bu kuramlar ışığında, kişilerin benimsediği değerlerin neler olduğunun, çevresel bir ikilemle karşılaşıldığı bir durumda bu değerlerin kişileri nasıl yönlendireceğinin ve etik karar verme mekanizmasının sınanabilmesi amacıyla 72Ankara'da bulunan beş üniversitenin değişik bölüm ve sınıflardan 100 öğrenciyle bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması göstermiştir ki çevreyle ilgili konular tartışıldığında kişilerin benimsediği genel değer dizgesi verilecek kararı etkilemektedir. Çevre ile ekonomik gelişme birbirleriyle çatıştığı zaman benözekçi kişiler ekonomik çıkarlarına öncelik verirken, toplumsal-özgeci kişiler tüm toplumun ya da çevrenin çıkarlarının korunmasını istemektedirler. Biyosfer ile ilgili değer yönelimine sahip olanlarsa koşullar ne olursa olsun her durumda çevrenin korunması yönünde hareket etmişlerdir. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environmental pollution, ecological degradation, resource depletion, overpopulation are the most serious problems which threaten human life in the earth. It is claimed that devastation of nature has arisen from anthropocentric value systems in which things have value only insofar as they contribute to fulfilling human interests and also from exclusion of nature from ethical concern. Consequently, environmental ethicists sought to combat this devastation of nature by attacking anthropocentric values. They have argued that nature has intrinsic value other than fulfilling human interests. In this context philosophical debates, which try to form an environmental ethics by arguing mainly the meaning of intrinsic value of nature, the proper objects to whom intrinsic value should be given, and proof of intrinsic value in nature, were reviewed. When the philosophical debates come to conclusion that environmental problems have been caused by wrong behaviours, attitudes and beliefs against to nature, the question whether our values are consistent with our behaviours to nature comes to agenda. Answering this question necessitates better understanding of our adapted values. As a result, some theories and empirical studies which explain the role of values in ethical decisions were analysed. Under the light of these theories, to find out characteristics of adapted value system, i.e. value orientation, and how this value orientation affects decisions of people who are in an ethical dilemma, an questionnaire 74was applied to 100 students from five universities' different departments, classes and ages in Ankara. Findings of a survey with 100 university students show that when people discuss about environment, value orientation that they have affected their decisions. When environmental and economical interests are in conflict, egoist value oriented individuals make their choice to keep their interests. However social-altruistic value oriented subjects were more prone to endorse environmentally protective actions or whole society's interests. Furthermore biosferic value oriented individuals judge phenomena on the basis of costs or benefits to environment. 75