Gebelerin COVID-19 korkusu ve emzirme niyetlerinin belirlenmesi
Pregnancy fear of COVID-19 and determining breastfeeding intentions
- Tez No: 816589
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma gebeliğin son trimesterında olan kadınlarla COVID-19 korkusu ve emzirme niyetlerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Veriler Nisan 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniklerinde toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, dahil edilme kriterlerini karşılayan 212 gebe oluşturmuştur. Veri toplamada Tanıtıcı Bilgi Formu, Koronavirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği (KKÖ) ve Yenidoğanı Besleme Niyeti Ölçeği (YBNÖ) kullanılmıştır. Veriler yüzde, ortalama, ortanca, standart sapma şeklinde gösterilmiş ve istatistiksel analizinde Spearman's korelasyon değeri, Mann-Whitney-U testi, Kruskal-Wallis-H testleri kullanılmıştır. Gebelerin yaş ortalaması 29,23±5,44 olup, %46,2' si üniversite ve üzeri eğitimli, %51,9'u gelir getiren bir işte çalışmakta, %89,2'si çekirdek aile tipine sahip, % 61,8'inin geliri giderine eşittir. Gebelerin %69,8'i multigravida, %50,0'si primipar ve %75.0'i COVID-19 geçirdiğini belirtmiştir. Gebelerin KKÖ puan ortalaması 21,08±10,28'dir. İlköğretim mezunu olanlarda (p=0,005), çalışmayan gebelerde (p=0,002), geliri giderinden az olanlarda (p=0,000) ve COVID-19 geçirmeyen gebelerde (p=0,011) KKÖ puan ortalaması anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Gebelerin YBNÖ puan ortalaması 12,66±2,67'dir. Yaş ortalaması düşük olanlarda (p=0,000), üniversite mezunlarda (p=0,001), çekirdek aile tipine sahip olanlarda (p=0,012), primigravida (p=0,000) ve primiparlarda (p=0,000) YBNÖ puan ortalaması anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Gebelerin KKÖ puan ortalaması ile YBNÖ puan ortalaması arasında korelasyon bulunamamıştır (p=0,507). Sonuç olarak gebelerin COVID-19 korkusu yüksek olmakla birlikte emzirme niyetlerini etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted with women in the last trimester of pregnancy to determine their fear of COVID-19 and breastfeeding intentions. Data were collected between April 2022 and October 2022 in the outpatient clinics of the Department of Obstetrics and Gynecology, Ankara University Faculty of Medicine Hospital. The study sample consisted of 212 pregnant women who met the inclusion criteria. Descriptive Information Form, Coronavirus (COVID-19) Fear Scale (FCS) and Intention to Feed the Newborn Scale (NFNS) were used for data collection. Data were shown as percentage, mean, median, standard deviation and Spearman's correlation value, Mann-Whitney-U test, Kruskal-Wallis-H tests were used for statistical analysis. The mean age of the pregnant women was 29.23±5.44 years, 46.2% had university education or higher, 51.9% were employed in an income-generating job, 89.2% had nuclear family type, and 61.8% had income equal to expenses. 69.8% of the pregnant women were multigravida, 50.0% were primiparous and 75.0% had COVID-19. The mean score of the pregnant women was 21.08±10.28. The mean score of CHS was significantly higher in primary school graduates (p=0.005), pregnant women who were not working (p=0.002), pregnant women whose income was less than their expenses (p=0.000) and pregnant women who did not have COVID-19 (p=0.011). The mean score of the pregnant women was 12.66±2.67. The mean score of the NFNS was found to be significantly higher in women with lower mean age (p=0.000), university graduates (p=0.001), nuclear family type (p=0.012), primigravida (p=0.000) and primiparous women (p=0.000). There was no correlation between the mean score of the pregnant women on the FCS and the mean score of the NFNS (p=0.507). As a result, it was determined that although pregnant women's fear of COVID-19 was high, it did not affect their breastfeeding intentions.